banner461
banner195

Doğu Türkistan'da Kızıl Çin Vahşeti ve Zulmü Devam Ediyor

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay ÇETİN, Türkmenlere yapılan zulüm ve eziyetlerle ilgili olarak basın açıklaması yaptı. ÇETİN, yapmış olduğu açıklamada;

Doğu Türkistan'da Kızıl Çin Vahşeti ve Zulmü Devam Ediyor
18 Ekim 2014 Cumartesi 13:28

banner143
banner134

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay ÇETİN, Türkmenlere yapılan zulüm ve eziyetlerle ilgili olarak basın açıklaması yaptı. ÇETİN, yapmış olduğu açıklamada;

 

“Türkiye dışında yaşayan Türk soydaşlarımızın acılarının konuşulmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün Doğu Türkistan’da yaşanan zulme bir kere daha dikkat çekmek gerektiğini düşünmekteyim. Türkiye Kamu-Sen olarak bizim hassasiyetlerimizin en önemlilerinden birisi Türkiye sınırları dışında yaşayan Türklerin yaşadığı mağduriyeti gündeme taşımaktır.

 

Bizim varoluş sebeplerimizden birisi de budur. Türkiye son günlerde her şeyi konuşuyor, Kobani’de yaşananlar, Filistin, Mısır gibi konuların hepsi konuşuluyor ama Türkiye dışındaki Türklerin meselelerini, yaşanan soykırımı maalesef kimse konuşmuyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Büyükelçiliği önünde yaptığımız eylemde orada katledilen yaklaşık 4 bin insan için eylem yapmıştık. Şimdi ise 27 Uygur Türküne idam cezası verildi, bunlardan 12’sinin infazı önceki gün gerçekleştirilirken,  diğerlerinin de yakın zamanda idam edileceği ifade ediliyor.

 

Ancak ne yazık ki, bununla ilgili maalesef ülkemizde Televizyonlarda ve basında tek bir haber yok. Türk olmak unutulmak anlamına gelir oldu artık. Şayet Türk iseniz yaşadığınız problemlerin bu ülkeyi yönetenlerce hiçbir önemi, kıymeti harbiyesi yok demektir. Irak’ta Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı durumda da aynı duyarsızlık kendini göstermektedir.

 

Doğu Türkistan ismini ağzına almaktan çekinen bir iktidar anlayışı maalesef Türkiye’de var. Bunları protesto edip kınayamayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Türk dünyası Türkiye’ye umut bağlamışken onların yaşadığı acılara göz kapatılması kabul edilemez. Ben bu çerçevede, iyi ki Türkiye Kamu-Sen var diyorum, çünkü bizden başka bu konuların üzerine gidebilen, ülke gündemine taşıyan başka bir kuruluş yok. Biz daima Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza desteğimizi verdik ve bundan sonrada vermeye devam edeceğiz. Kamuoyunu Doğu Türkistan’da ve dünyanın farklı noktalarında Türk soydaşlarımıza yönelik olarak yapılan katliamlara daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Türkiye Kamu-Sen olarak bizim hassasiyetlerimizin en önemlilerinden birisi Türkiye sınırları dışında yaşayan Türklerin yaşadığı mağduriyeti gündeme taşımaktır.” Dedi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.