banner461
banner195

Dünyanın Sayılı Atık Su Arıtma Tesisine Sahibiz

Nevşehir’de çevre kirliliği ile daha etkin mücadele edilmesi çalışmaları kapsamında 2010 yılında hizmete kazandırılan Nevşehir Belediyesi Atık Su Arıtma tesisinde, bugüne kadar 30 milyon 665 bin 400 metreküp atık su arıtıldı.

Dünyanın Sayılı Atık Su Arıtma Tesisine Sahibiz
20 Ocak 2016 Çarşamba 10:18

banner143
banner134

Nevşehir’de çevre kirliliği ile daha etkin mücadele edilmesi çalışmaları kapsamında 2010 yılında hizmete kazandırılan Nevşehir Belediyesi Atık Su Arıtma tesisinde,  bugüne kadar 30 milyon 665 bin 400 metreküp atık su arıtıldı.

 

2006 yılında Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin  AB ’nın mali yardımları kapsamında yüksek maliyetli çevresel yatırımlar adı altında yüzde 75 oranında karşılıksız hibe desteği de alınarak hizmete kazandırılan  Nevşehir Atık Su Arıtma Tesisi’nde uzmanlardan oluşan 15 kişilik bir ekip çalışıyor.

 

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu alanda  son teknolojik yöntemlerin uygulandığı  ve Klorlama ve Kaskat Havalandırma sisteminin Türkiye genelinde en verimli olarak ele alındığı Atık Su Arıtma Tesislerinden biri olarak  da biliniyor.

 

Nevşehir kent merkezinin  yanı sıra Göre, Uçhisar ve Nar beldeleri ile  merkez ilçeye bağlı Çardak ve Güvercinlik köylerinin de atık sularının arıtıldığı  Nevşehir Belediyesi  Atık Su Arıtma  tesisinde, İnce ve Kaba Izgaralar, Giriş Pompa İstasyonu, Kum ve Yağ Tutucu, Havalandırma Havuzu, Parshall Savağı, Çökeltme tankları, Klor Binası, İdare Binası, Otopark, Çamur susuzlaştırma ünitesi, Blower Binası, Trafo Binası ve Çamur Depolama gibi üniteler yer alıyor.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.