banner461
banner195

Engeller Bir Türlü Aşılamıyor

Türkiye Sakatlar Derneği Nevşehir Şube Başkanı Ekrem Altıntaş, 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutlarken, engellilerin sorunlarının sadece bu günlerde değil, yılın diğer zamanlarında gündeme getirilmesini istediklerini ifade etti.

Engeller Bir Türlü Aşılamıyor
02 Aralık 2013 Pazartesi 19:10

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Türkiye Sakatlar Derneği Nevşehir Şube Başkanı Ekrem Altıntaş, 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutlarken, engellilerin sorunlarının sadece bu günlerde değil, yılın diğer zamanlarında gündeme getirilmesini istediklerini ifade etti.

Genel itibariyle 3 Aralık engelliler gününde ifade edilen engellilerin sorunlarının aşılabilmesi için toplumunda son derece duyarlı bir yaklaşım göstermesi gerektiğini söyleyen Sakatlar Derneği Nevşehir Şube Başkanı Ekrem Altıntaş, Nevşehir belediyesinin ilimiz merkezi kaldırımlarında yaptığı çalışmaların bir takım duyarsız araç sürücüleri tarafından engellenmesine bir anlam veremediklerinin de altını çizdi.

Altıntaş, “3 Aralık Dünya Engelliler günlerinde hep sorunlarımız dile getiriliyor. Ama ne yazıkki sorunlarımız bir türlü istenilen düzeyde çözülemiyor. Örneğin Nevşehir belediyemiz ilimiz kaldırımlarında engelli vatandaşlarımızın yararlanabilmesi için kaldırımlara rampa yaptı. Ama yıllardır bilinçsiz araç sürücüleri rampaların önlerine araç park etmeyi sürdürüyor. Bu konu sadece belediyenin rampa yapması ile değil, toplumun da bu hassasiyeti paylaşabilmesi için ile çözülebilecek bir konu. Öte yandan engelliye iş istihdamı konusunda 2013 yılında çeşitli sınavlar açıldı. Bazı engelli vatandaşlarımız sınavı kazanarak işe yerleşti. Ancak bu tür sınavlarda iki yıllık üniversite mezunu ya da lise mezunu olma şartı getiriliyor. Son 3-5 yıldır evlerinden çıkıp toplumun içerisine karışmaya başlayan ve ilkokul mezunu ağırlıkta olan engellilerimizin sınava girebilmelerinin önü kesiliyor. Mayıs –Haziran aylarında yeniden bir sınav açılacağı ve engelli vatandaşlarımıza yeni iş imkanı sağlanacağı ifade ediliyor. Bu sınavlarda engelli vatandaşlarımızın önüne bu tür dayatmaların getirilmemesini talep ediyoruz” dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.