banner461

Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgözün Heykeli Dikildi

Ürgüplü Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün heykeli Kartal Meydanı’na dikildi. Heykelin açılışına Ürgüp eski Kaymakamı Alper Balcı'da katıldı.

banner503
Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgözün Heykeli Dikildi
01 Mayıs 2017 Pazartesi 10:45

banner143
banner134
Ürgüplü Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün heykeli Kartal Meydanı’na dikildi. Heykelin açılışına Ürgüp eski Kaymakamı Alper Balcı'da katıldı.
Kütüphane memuru olarak görev yaptığı Ürgüp’te insanların kitap okuması için eşeğiyle köylere kitap taşıyan “Eşekli Kütüphaneci” namıyla ünlenen Mustafa Güzelgöz’ün Kartal Meydanı’na anıtı dikildi. Aslen Nevşehir Ürgüplü olan Mustafa Güzelgöz, 1943 yılında ilçede bulunan Tahsin Ağa Kütüphanesi memuresinin emekliliğe ayrılması üzerine boşalan kadroya atandı ve insanların kitap okuması için girişimlerde bulundu. Kütüphaneye gelemeyen köylünün ayağına kitap götürmek düşüncesiyle eşeğe yüklediği kitapları Ürgüp’ün köylerine ulaştıran Güzelgöz, bölge inanlarının hayatında önemli bir yer edindi.

Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu tarafından bronzdan yapılan 2,5 metre yüksekliğindeki heykelinin açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Mustafa Güzelgöz’ün kızı emekli öğretmen Gülten Güzelgöz, torunu Mustafa Güzelgöz, belediye yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. 

Açılışta konuşan Kartal Belediye Başkanı Altınok  Öz, “Anadolu aydınlanmasına çok büyük hizmet vermiş, halkına büyük bir hizmet sunan kişinin heykelini açtık. Bu sadece heykel değil 133. Yüzyılda Hacı Bektaşı Veli ve Mevlana ile başlayan aydınlanma yürüyüşünün Atatürk ile zirveye ulaşan aydınlanmanın ışığıdır. Onu simgeleyen heykelin açılışını yaptık. Anadolu aydınlanmasının devamını diliyoruz. Kesintiye uğramamasını diliyoruz” dedi.

Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün kızı emekli öğretmen Gülten Güzelgöz de yapılan açılışla ilgili olarak, “Gururluyum böyle bir babanın evladı olmaktan. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.