banner461
banner195

Gizligider, Cenevre’de Düzenlenen 138. PAB Genel Kuruluna Katıldı.

Ak Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Türk Grubu üyesi olarak PAB 138. Genel Kuruluna katılmak üzere TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve beraberindeki heyetle birlikte Cenevre’ye gitti.

Gizligider, Cenevre’de Düzenlenen 138. PAB Genel Kuruluna Katıldı.
27 Mart 2018 Salı 09:55

banner143
banner134

Göçmenler ve Mülteciler için Küresel Rejimi Güçlendirme gündemi ile toplanan genel kurulda Türkiye’nin Suriyeli göçmenler için yaptığı insani yardımlar Türk heyeti tarafından katılımcı ülke parlamenterlerine anlatıldı.

Genel Kurul öncesinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile birlikte 1936 yılında Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalandığı salonu ziyaret eden PAB Türk Grubu üyesi Ebubekir Gizligider Genel kurul hakkında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

‘Meclis Başkanımız Sn. İsmail Kahraman ile birlikte 1936 yılında boğazların ülkemizin kontrolüne geçmesini sağlayan Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalandığı salonu ziyaret ederek o tarihi günü andık. Meclis Başkanımız Sn. İsmail Kahraman’ın Asya Parlamenterler Birliği (APA) dönem başkanlığını aldığı toplantıda kendisine eşlik ettik.

PAB Genel Kurulunda Türkiye’nin yaptığı insani yardımları ve Suriye’li göçmenler ve Arakan’da yaşanan zulümden kaçan Rohingya Müslümanları için yaptıklarıyla dünyaya verdiği insanlık dersini 140 ülkeden katılan milletvekili ve meclis başkanına anlattık. PAB 138.Genel Kurulunda yarışan acil gündem oylamalarında Türk heyeti olarak yaptığımız girişimler ve yoğun diplomasi trafiğiyle Bahreyn, Kuveyt ve Filistin’in de katkısıyla Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğuna dair verdiğimiz önerge kabul edildi ve acil gündem maddesi olarak kabul edildi. Daha önce Arakan için yaptığımız acil gündem girişimi gibi Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğuna dair verdiğimiz önergenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda gündeme alınmasını sağladık.’


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.