banner461
banner195

Haberler Artık İnternetten okunuyor

Haberleri internetten okuyanların sayısı gazetelerden okuyanların sayısını geçti. Araştırma İngiltere'de yapıldı. Türkiye'de de benzer durum sözkonusu.

Haberler Artık İnternetten okunuyor
26 Haziran 2014 Perşembe 13:52

banner143
banner134

 İngiltere medya denetim kurumu Ofcom'un son verilerine göre, ülkede haberleri internet siteleri ve cep telefonu uygulamalarından okuyanların sayısı, gazetelerden okuyanların sayısını geçti.

Türkiye'deki RTÜK'ün İngiltere karşılığı olan Ofcom'un yıllık haber tüketimi araştırmasına göre, İngiliz toplumunun yüzde 41 haberleri internetten okuyor, yüzde 40'ı da gazetelerden.

Kurum, en yaygın haber takip aracının hala televizyon olduğuna dikkat çekerken, haberlere televizyondan ulaşanların oranının yüzde 75 olduğunu belirtiyor.

İnternet haberciliği yine de listenin en üst sırasında bulunmasa da, araştırma hızla yükselen bir araç olduğunu gösteriyor.

İngiltere'de internet haberciliğinin dışında son bir senede hızla yükselen bir diğer alan da radyo yayıncılığı oldu.

Ofcom'un verilerine göre 2013'te yüzde 35 olan radyo haberlerini tüketim oranı, son bir senede yüzde 36'ya çıktı. İnternetten haber takip edenlerin oranı 2013'te yüzde 32 iken bu rakam bir yıl içinde yüzde 41'e sıçradı. Gazetelerin tüketiminde ise bir değişiklik olmadı.

GENÇ NUFÜS DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Medya denetim kurumu Ofcom, internet haberciliğindeki sıçrayışın genç nüfusun tüketim alışkanlıklarıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor. Yaşları 16 ila 24 arasında değişen gençlerin yüzde 60'ı, haberleri ve güncel gelişmeleri Facebook, Whatsapp, Twitter ve diğer internet kaynaklarından takip ettiklerini söylüyor.

Bunun sebeplerinden biri olarak gençlerin mobil cihazları, yaşı ileri tüketicilere kıyasla daha sık kullanmaları gösteriliyor.

Ofcom, İngiltere'deki gençlerin yüzde 40'ının haberleri cep telefonlarından okuduklarını, yüzde 15'inin de tablet bilgisayar kullandıklarını belirtti. Yaşları 55'in üstünde olanların ise yalnızca yüzde 15'i cep telefonlarından, yüzde 7'si de tabletlerden haber okuyor.

Araştırma, 2 bin 731 katılımcıyla yapıldı.

Kaynak: BBC Türkçe

Nevşehir ve Orta Anadolu da en çok okunan internet haber sitesi ise tartışmasız www.fibhaber.com oldu...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.