banner461
banner195

Hisarcıklıoğlu Ve Parmaksız’ın Balıkesir Ziyareti

TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, NTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve GTİ Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ile birlikte Balıkesir’de bir dizi ziyaret ve etkinliklere katıldı.

Hisarcıklıoğlu Ve Parmaksız’ın Balıkesir Ziyareti
06 Kasım 2017 Pazartesi 15:37

banner143
banner134
Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız ilk olarak,13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri programına katıldı. Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında, Ayvalık Ticaret ve Sanayi Odası sayesinde Ayvalık zeytinyağının coğrafi işaret aldığını belirtirken, “Şimdi de Avrupa’da tescil ettirmek için girişimlere başladı. Avrupa’da Ayvalık Zeytinyağı bir marka olacak. Biz de bu süreçte her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. İnanıyorum ki, belediyemizin ve odamızın bu güzel çalışmaları sayesinde, Ayvalığın dünyaca ünlü zeytinyağı, hak ettiği noktaya ulaşacak” dedi​. Bu etkinliğin hem Ayvalığın, hem de ülke ve ilçe ekonomisi için çok önemli olduğuna işaret etti. İnsan ömrünü uzatan üç ürün olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bunları üçü de Türkiye’de yetişiyor; Zeytin, fındık ve üzüm. Ama biz bunların kıymetini hala tam olarak bilmiyoruz. Üstelik Zeytin hem zenginlik, hem barış sembolü. Zeytin ağacı, öyle bir ağaç ki, bin yıl yaşıyor. Başka hiç bir ağacın ömrü bu kadar değil. Zeytinin anavatanı bu coğrafya. Dünya zeytin üretiminin yüzde 90’ı Akdeniz havzasında yapılıyor. Türkiye olarak dünya zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından 4. sıradayız. Bu sene ihracat anlamında iyi geçti. 100'den fazla ülkeye zeytinyağı ihraç ediyoruz. 2017 sezonunda zeytinyağı ihracatımız, önceki sezona göre yüzde 216 arttı ve 55 milyon dolardan 174 milyon dolara yükseldi” dedi.

Ayvalık programı kapsamında Zeytinyağı pazar yerini ziyaret eden Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız,ürünler hakkında bilgi aldılar.
Zeytinyağı pazar yeri ziyareti ardından, Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’i makamında ziyaret etti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, HisarcıklıoğluGençer’e Dede Korkut kitabı hediye etti. Gençer’de TOBB Başkanı’na günün anısına bir hediye takdim etti.

Ayvalık Belediye ziyaretinin ardından Hisarcıklıoğluve Parmaksız, Edremit Ticaret Borsası ve Odası’nı da ziyaret etti.


 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.