banner461
banner195

İnternet dili, Türkçe’yi katlediyor

İnternet dili Türkçe'yi Nasıl Etkiliyor konusuyla ilgili yapılan bir araştırmada ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

 İnternet dili, Türkçe’yi katlediyor
19 Kasım 2014 Çarşamba 14:31

banner143
banner134

İnternette Düzgün Türkçe Kullanımını Destekliyoruz....

Konuya ilişkin olarak Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül, daha hızlı iletişim kurabilmek için internet yazışmalarındaki gençler arasında sıkça kullanılan argo kelimelerin ve kısaltmaların kuşaklar arasında ciddi bir iletişim problemine yol açtığını söyledi.İnternet yazışmalarında kullanılan kısaltmalar belli bir süre sonra kanıksanarak günlük hayatta da kullanılmaya başlıyor .Özellikle gençler arasında yaygın olan uygulama, dili yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.
 
Msn, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ile cep telefonu mesajlarında çoğunlukla gençler tarafından kullanılan ”ok”, ”tmm”, ”slm”, ”mrb”, ”kib”, ”aeo”, ”bye” gibi kısaltmaların Türk dilinin geleceğini tehdit ettiği bildirildi.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül,, gençlerin sohbet etmek ve haberleşmek için internetteki sosyal paylaşım sitelerini ve cep telefonunu fazlaca kullandıklarını belirtti.
Aşırı kullanımın birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini dile getiren Bülbül, en önemli sorunun ise sosyal iletişim ağları ile cep telefonu mesajlarında türeyen ve gittikçe yaygınlaşan ”uyduruk dil” olduğunu söyledi.
Bülbül, sadece gençlerin değil ailelerin de bu uyduruk dili kullandığını ifade ederek, ”Anne oğluna ‘oğlm nslsn’ diye mesaj gönderiyor, çocuk da ‘im’ diye cevaplıyor” dedi.
Türkçe’nin geleceğini tehdit eden bu sohbet dilinin yaygın bir şekilde kullandığını anlatan Bülbül, şunları kaydetti:
”En çok kullanılan ”ok”, ”slm”, ”tmm” ve ”mrb” gibi kısaltmalar kanıksanmış durumda. Böyle giderse 5-10 yıl sonra konuşurken bile iyiyim yerine ‘im’, kendine iyi bak yerine de ‘kib’ diyeceğiz. Türkçe zaten yabancı dillerin etkisi altında şimdi bir de bu uyduruk kısaltmalar çıktı. Bunlarla herkesin mücadele etmesi lazım. Dil bir milletin aynasıdır. Dilimizin bozulmaması için gençleri, Türkçe’ye zarar verecek davranışlardan uzak durmaya davet ediyorum.”
 
”YAZMAYI KENDİNE YÜK SAYANLAR VAR”
Bülbül, kısaltmaların Türk dilinin geleceğini tehdit ettiğini, kişileri tembelleştirdiğini iddia ederek, ”Yine kişiler arası iletişimi de olumsuz etkiliyor. Ünlü harfleri yazmaktan aciz, bunu kendine yük sayanlar var. Bunun ileride Türkçe’ye vereceği zarardan habersizler. Üniversite öğrencilerinin birçoğu yarım sayfa kompozisyon yazmaktan aciz durumdalar. Yazılan kompozisyonlarda da onlarca hata var” diye konuştu.
Sıkıntıların kaynağının okumamak ve yazmamak olduğunu, çözüm için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirten Bülbül, günlük düzenli yazma ve kitap okuma alışkanlığı ile bu sorunların aşılacağına inandığını sözlerine ekledi.
 
EN POPÜLER KISALTMALAR
Sosyal paylaşım siteleri ile cep telefonu mesajlarında yaygın olarak kullanılan kısaltmalardan bazıları şöyle:
”Selam-slm,
merhaba-mrb,
 tamam-ok,
tamam-tmm,
kendine iyi bak-kib,
ne haber?-nbr,
Allah’a emanet ol-aeo,
selamün aleyküm-s.a,
aleyküm selam-a.s,
güle güle-bye,
evet-e,
hayır-h,
ne zaman-nzm?,
bugün-bgn,
yarın-yrn, 
lütfen-ltfn,
teşekkür ederim-tşk,
tebrikler-tbr,
seni seviyorum-ss,
neredesin-nrd?,
görüşürüz-grş,
inşallah-inş.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirliler - 4 yıl önce
üniversite böyle çalışmalara daha çok yer vermeli..spora gülümseyip alkış tutan resimlerle, bilboardları süsleyen sayın rektörü, ilme ve öze dönük çalışmalarını gördükçe halk olarak biz alkışlayacağız..ama gösterişten başka bir şey yok..