banner461
banner195

Kapadokya’da Enfes Damak Tadı Testi Kebabı

Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir yöresinde özellikle kayadan oyma otantik restaurantlarda müşterilere sunulan leziz testi kebabı lezzeti kırmızı et ürünlerini tercih edenlerin öncelikli tercihi durumunda.

 Kapadokya’da Enfes Damak Tadı Testi Kebabı
22 Nisan 2014 Salı 16:49

banner143
banner134

 Kapadokya’da Enfes Damak Tadı

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir yöresinde özellikle kayadan oyma otantik restaurantlarda müşterilere sunulan leziz testi kebabı lezzeti kırmızı et ürünlerini tercih edenlerin öncelikli tercihi durumunda.

Bölgeye gelen yerli ve yabancı grupların son dönemlerde en önde gelen tercihleri arasına giren testi kebabı hazırlanışından tutunda, pişirilişine ve sunumuna kadar son derece ehil ellerden geçiyor.

Bu yemek için,altları su testisi gibi,ağzı beş parmak kadar genişlikte özel
çömlekler var. Bu tür bulunmadığı taktirde, uygun başka bir çömlekte de pişirilebilir.
Çömleğe Sana ve etleri koyun. Yanmış mangal kömürünün ortasındaki kömürleri yanlara alarak yer açın; buraya çömleği yerleştirin. Kömür közleri, çömleğe değecek şekilde kalır.Zaman zaman çömleğin kulplarından tutup içindeki etleri silkeleyerek, etlerin eşit pişmesini sağlayın.Kömür ateşi olmadığı zaman,fırında da pişirebilirsiniz.
Etlerin suyu çekilip kavrulmaya başlayınca, arpacık soğanları, domates, salça ve tuzu ekleyin; karışması için silkeleyin. Un ve suyu karıştırarak, kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayın. Çömleğin ağzını bir bezle bağlayıp, etrafını hamurla sıvayın. Yine ateşe oturtun.
Bu ateşte,50-60 dakika kadar, zaman zaman silkeleyerek pişirin. Ateşten alıp 20 dakika dinlendirin. Hamurla sıvanan ağzı açıp, hamurunu çıkartın. Kebabın üzerine kimyon ve karabiber serpip servis yapın.

Testi Kebabı pişerken, et ve sebzelerin güveçte yapışmamaları için,arada bir kulplarından tutup silkeleyin.Çömleğin ağzındaki hamur pişince, içindeki yemek de pişmiş demektir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.