banner461

Laboratuvar İstiyorlar

Avanos ilçesinde kurulan Meslek Yüksek Okulundan ilçedeki çanak çömlek esnafının da beklentileri var.

banner503
Laboratuvar İstiyorlar
04 Temmuz 2014 Cuma 19:23

banner143
banner134

 Laboratuvar İstiyorlar

NEVŞEHİR(MHA) Avanos ilçesinde kurulan Meslek Yüksek Okulundan ilçedeki çanak çömlek esnafının da beklentileri var.

Çanak Çömlek Ustası Şaban Topuz, faaliyete geçen yüksek okulun yöredeki çanak çömlek esnafını da sanatsal açıdan eğitmesi gerektiğine dikkat çekti.

Topuz, ayrıca ilgili kurumların çanak çömlek yapımında kullanılan toprağın analiz edilebileceği bir laboratuar kurulması yönünde de çalışmalarda bulunmasını beklediklerini söyledi. 

Topuz, “Avanos ilçemizdeki çanak çömlekçi esnafı olarak teorikte bilgimiz iyi ancak, pratik bilgilerimiz eksik. Nevşehir Üniversitesi ilçemize bir yüksek okul açtı. Bu yüksek okulun bölgemiz çanak çömlekçiliğine ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum. Eğer buradaki Meslek Yüksek Okulu bünyesinde görev alacak olan bir çanak çömlek akademisyeni yöremizdeki çanak çömlekçilere sanatsal açıdan eğitim verebilirse oldukça verimli olacaktır. Bizlerin yıllardır süre gelen sorunlarından biri de çanak çömlek yapımında kullandığımız toprakta aşırı kireç bulunması. Bu kireç çanak çömleğimizde büyük oranda tahribata neden oluyor. Biz yıllardır çanak çömleğimize aşırı makyaj yaparak bu sıkıntıyı gidermeye çalışıyoruz. Ancak bu sorun giderilirse daha iyi ürünler elde edebileceğiz” şeklinde konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.