banner461
banner195

Nevşehir Beyler Konağı yenileniyor!

TOKİ işbirliği halinde yürüttüğü Kale ve etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu bölgede yer alan Beyler Konağı’nda restorasyon çalışmalarına başlandı.

Nevşehir Beyler Konağı yenileniyor!
20 Haziran 2016 Pazartesi 17:06

banner143
banner134
NEVŞEHİR’İn Camicedid Mahallesindeki tarihi Beyler Konağı, Nevşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Belediye ' nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği halinde yürüttüğü Kale ve etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde  keşfedilen    dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu  bölgede yer alan 18. Yüzyıla tarihlenen tarihi Beyler Konağı’nda restorasyon çalışmalarına başlandı.

Kale ve Çevresinde 11 mahalleyi içine alan bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile Belediye’nin öncülüğünde devam ettirilen Arkeolojik Araştırma ve Temizleme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Camicedid Mahallesi’ndeki iki katlı tarihi   Beyler Konağı aslına uygun bir şekilde restore ediliyor.

 Yapı planında büyük boyutlu pencere açılma teknolojisine ulaşması, tavanda görülen kalem işi bezemelerin abartılı barok karakterlerden ziyade daha sade ve natüralist üslupta olması ve S kıvrımlı dallar gibi özelliklerinin de belirgin bir şekilde ortaya konulduğu Beyler Konağı, 19. Yy. ikinci yarısına tarihleniyor.


Hürriyet

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.