banner461
banner195

Nevşehir de Şap, Kuduz ve Brusella Aşılama Kampanyaları Başladı

2014 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında, Kuduz, Şap, Brucella Rev 1 ve PPR(Koyun Keçi Vebası) Aşılama Kampanyaları bilgilendirme toplantısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Nevşehir de Şap, Kuduz ve Brusella Aşılama Kampanyaları Başladı
04 Mart 2014 Salı 21:13

banner143
banner134

 2014 YILI, KUDUZ, ŞAP, PPR VE BRUCELLA AŞILAMA KAMPANYALARI BAŞLADI

            2014 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında, Kuduz, Şap, Brucella Rev 1 ve PPR(Koyun Keçi Vebası) Aşılama Kampanyaları bilgilendirme toplantısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

               Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ başkanlığında yapılan toplantıya, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Rukiye PINAR, Kasaba Belediye Başkanları, Köy Muhtarları, Birlik Temsilcileri ve teknik personeller katıldı.

               Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, yaptığı konuşmada şunları söyledi;

         “İlimiz  merkez ve ilçelerin de öncelikle ; 3 Mart - 2 Mayıs tarihleri arasında   “Kuduz Aşılama  Kampanyası , 3 Mart -29 Nisan tarihleri arasında da Şap Aşılama Kampanyası düzenlenecektir. KUDUZ AŞILAMA KAMPANYASI boyunca, ilimiz genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflenmekte, kampanyada kullanılacak aşılar, Bakanlığımız tarafından proje kapsamında ücretsiz tahsis edilmiştir. Aşılanan tüm hayvanlar için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine   kaydedilmektedir. Kampanyada kullanılacak kuduz aşısı ve eğitim broşürleri İl Müdürlüğümüz tarafından yeterli miktarda dağıtılmaktadır.

        Kampanya kapsamında olmak üzere; Belediyelerin, Muhtarlıkların, Hayvanları Koruma Derneğinin, hayvan severlerin ve ilgili kurum/kuruluşların aşı talepleri İl Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Kedi/köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi takdirde hayvan sahiplerine 6 bin 651 TL idari para cezası uygulanması hükmü mevcuttur. Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş sahipsiz sokak köpekleri önemli rol oynadığından ötürü, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Kuduz Hastalığından Korunma ve  Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince, Belediyelerin hayvan bakımevleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon (kısırlaştırma, sahiplendirme vd.) çalışması yapmaları hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

         Aşılama Kampanyasında,  hayvan barınaklarındaki köpeklerin yanı sıra, İl/İlçe/Belde Belediyeleri ve Köy Muhtarlıkları tarafından görevlendirilecek ekiplerin usulüne uygun olarak yakalayıp zaptı rapt altına almaları halinde sahipsiz sokak hayvanlarına da İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kuduz aşısı yapılacaktır. ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI ile ilimizdeki 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak olup, kullanılacak aşılar Bakanlığımız tarafından proje kapsamında tahsis edilmektedir. Halk arasında -tabak- olarakta bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır.Ağızda,  tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; süt veriminde yüzde onbeş, et veriminde yüzde on verim kayıplarına neden olur. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde seksenlere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. 5996 Sayılı Kanun gereği Şap Hastalığı ile Mücadele yönetmeliği gereği Hastalık çıkışında 3 km koruma bölgesi,7 km gözetim bölgesi olmak üzere toplam 10 km alana kordon karantina konulmakta, hayvan pazarı kapatılmasına kadar giden yaptırımlar uygulanmakta olduğundan, hastalık çıkmadan koruyucu önlemler almak çok daha önem arz etmektedir.  Bu nedenle, Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir.

           BRUCELLA REV1(1 Mart-31 Mayıs) VE PPR (KOYUN KEÇİ VEBASI-3 Mart 30 Mayıs) AŞILAMA KAMPANYALARI, Küçükbaş Hayvanlarda yapılacak olup, Brucella Rev 1 Aşılaması  koyunlarda yavru atmaya sebeb olan Brucella Hastalığına karşı korumakta, olup, kampanyada aşılanmamış anaç koyunlar ile kuzular ve damızlık koçlar  aşılanacak, aşılanmayan koyunlar anaç koyun keçi desteği alamayacaklardır. PPR (Koyun Keçi Vebası) Aşılama Kampanyası ile aşılanmamış koyunlar ile kuzular aşılanacak, aşılanmayan hayvanlara il dışına sevklerde,  Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyecektir. PPR aşılaması ile beraber küçükbaş hayvanlara da küpeleme işlemi yapılacaktır. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 6.651(altıbin altıyüz ellibir) TL idari para cezası ile cezalandırılması hükmü mevcuttur ”dedi.

          Ayrıca, Kuduz, Şap, Brucella ve PPR Hastalıklarının İlimizdeki durumu, aşılamaların hayvan hastalıklarıyla mücadeledeki önemi, yaşanabilecek sorunlar çözüm önerileri istişare edildi.

         Aşılama kampanyalarına katılımın en üst düzeyde sağlanması ve teşvik edilmesi gibi birçok konularında karşılıklı görüşülerek, bilgi alış verişinde bulunuldu.

       Daha sonra, Aşılama kampanyasının, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından yürütüleceğini hatırlatan YILMAZ, Üreticilerin Aşılama Kampanyası döneminde hayvanlarına mutlaka aşı yaptırmaları konusunda uyardı ve başlatılan Aşılama kampanyalarının hayırlı olması temennisinde bulunarak katılımcıların kampanyaya vereceği desteklerden dolayı şimdiden teşekkürlerini ifade etti.
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.