banner461
banner195

Nevşehir Devlet Hastanesi Bebeklere Doğumsal Kalp Hastalıkları Taramasına Başlandı

Nevşehir Devlet Hastanesi Beşhekimi Yücel Şal, "türkiye'de Her Yıl 10 İle 12 Bin Arasında Dünyaya Gelen Bebeklerde Kalp Rahatsızlığı Görülmektedir" Dedi

Nevşehir Devlet Hastanesi Bebeklere Doğumsal Kalp Hastalıkları Taramasına Başlandı
22 Mart 2016 Salı 14:17

banner143
banner134
Nevşehir Devlet Hastanesinde doğum, jinekoloji ve yeni doğan yoğun bakım servislerinde alınan Pulse Oksimetre cihazı ile bebek hemşirelerinin gözetiminde taburcu olmadan önce, doğumdan 24 saat sonra Kritik Konjenital (Doğuştan) Kalp Hastalığı (KKKH) taraması yapılmaya başlandı.
Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Yücel Şal yaptığı açıklamada "Türkiye’de yaklaşık 10 bin ile 12 bin arasında kritik konjenital kalp hastalıklı bebek dünyaya gelmektedir" dedi. Şal, “Kritik Konjenital kalp hastalığı yılda yaklaşık Türkiye de 10 bin ila 12 bin bebek kritik Konjenital kalp hastalıklı doğmaktadır dedi. Bunların 5 bin kadarı cerrahi ve girişimsel tedavi gerektirir. Tedavi olan olguların %85 erişkin yaşa ulaşmaktadır dedi. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde bu tarama erken kalp hastalığı tanısı için çok önemlidir. Konjenital doğuştan veya doğuşta var olan demektir. Konjenital kalp hastalığı ise doğumda var olan kalp hastalığı demek olup gebelik esnasında kalbin veya ana kan damarlarının gelişimindeki bir yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Kritik Konjenital Kalp Hastalığı bin doğumda 3 vakada görülür" bilgisini verdi.
Dr. Yücel Şal, "Konjenital (Doğumsal) Kalp hastalıkları, genellikle bebeğin anne karnında organlarının gelişim dönemi olan gebeliğin ilk 8 haftası içinde ortaya çıkar. Ailede bu tür bir hastalığı olması, yaşlı anne gebeliği, insulin kullanan şeker hastası kadınların gebelikleri, gebeliğin ilk 8 ayında ilaç kullanılması ,röntgen ışınları, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar doğuştan kalp hastalığı riskini arttırır. Ancak bu tür hastalıkla başvuran ailelerde çoğunda bir neden yoktur. Pulse Oksimetri Cihazı ile yapılan tarama sonrası, Kan oksijen satürasyonu (doygunluğu) seviyesi ölçülmesi için erken tanıya yardımcı olmaktadır. Hastanemizde tüm yeni doğanlara taburculuk öncesi 24 saati dolunca pulse oksimetre cihazımız ile bu tarama bebek hemşirelerimiz tarafından yapılarak sonuçlarımız uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilerek, bebeklerimizde kalple ilgili herhangi bir olumsuz bulgu görülmediği takdirde taburcu edilmektedir. ”şeklinde konuştu.
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.