banner461
banner195

Nevşehir e çok katlı evlere nasıl ruhsat veriliyor

Nevşehir de geçtiğimiz günlerde 2000 Evler mahallesinde bulunan bir binanın çatı katında çıkan yangın kafalarda büyük soru işaretlerini de beraberinde getirdi.Nevşehir de Yüksek Binalarda Oturanlar Yeterince Güvende Mi?

Nevşehir e çok katlı evlere nasıl ruhsat veriliyor
12 Temmuz 2013 Cuma 23:19

banner143
banner134

Nevşehir de geçtiğimiz günlerde 2000 Evler mahallesinde bulunan bir binanın çatı katında çıkan yangın şunu gösterdi ki Allah korusun eğer ki Nevşehir de 10 kat üzeri binalarda olası bir yangında nasıl bir müdahele yapılabilieceği belirsizliğini koruyor...

Nevşehir Belediye İtfaiyesi can siparane mevcut tüm imkanlarıyla müdahalesine samimiyetine ve elinden gelen tüm çabayı gösterdiği konusunda kimsenin bir diyeceği yok.

Fakat mevcut imkan daha doğrusu eldeki imkansızlıklar nedeniyle az kalsın çok daha büyük facialara neden olabilecek türden korkutan bu yangın sonunda vatandaşlar ve yangın mağdurları bu konuda oldukça tepkililer...

Şimdi Nevşehir de vatandaşlar soruyor... Nevşehir Belediyesi tarafından hangi akla hizmet 10 kat ve üstü binalara nasıl ve ne şekilde Ruhsat verildi? Olası bir yangında 12 katta çıkacak bir yangın için mevcut Nevşehir İtfaiye ekipmanları bu yangına müdahelede nasıl üstünden kalkabilecekler? İtfaiye erleri hem vatandaşla karşı karşıya kalacak ve doğabilecek maddi manevi hatta can kaybını kim nasıl anlatacak...

“ Elbette vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından binaların mevcut yangın yönetmeliklerine göre inşa edilmesi gerekiyor.  Zaten bu yönetmeliklere aykırı binalara ruhsat verilmesi mümkün değil. Peki Nevşehir de ki yüksek katlı binaların bu bağlamda ruhsatları nasıl ve hangi kriterlere göre veriliyor."


Sonuç: Plansız programsız yapılan çalışmalar Tedbirsizliğin sonucu şimdiye kadar ülkemizde çok canlar yaktı.Aynı tür bir facia olmadan İtfaiyemiz 10 kat ve üstü binalara müdahale edecek ekipmanlara ve teçhizatlarla donanımlı bir şekilde bir an evvel yerine getirilmeli.Yoksa vahim tablonun vebali çok büyük olur.Bizden söylemesi...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
bu gibi hallerde müdahale imkanı olmadığı halde çok katlara izin vermek vebal değilmidir. nevşehir şehire benzedi yüksek katlı binalarla değilmi?
Avatar
hayır değil - 5 yıl önce
çünkü nevşehir belediyesi 10 larca kata ruhsat veriyor ama 10 larca kata yetecek yetişecek itfaiye aracı yok sevgili nevşehirliler bunu herkes böyle bilsin. canınızı koruyun 5 katlı binadan yüksek binalarda oturmayın benden tavsiye..
Avatar
vatandaşın birisi - 5 yıl önce
valla onu sayın belediye başkanı ve meclis üyelerine sormak lazım. ruhsat verirken iyi acil durum oldumu karışmam mantığı var adamlarda. iki katlı binayı söndüremeyen itfaiyeciler 10 katlı binayı nasıl söndürecek!!!