banner461
banner195

Nevşehir Genelinde 5 Bin 600 Göçmen Yaşıyor

Nevşehrde bulunan bir grup göçmen "18 Aralık Göçmenler Günü" dolayısıyla ,Nevşehir'in Valisi Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret ettiler.

Nevşehir Genelinde 5 Bin 600 Göçmen Yaşıyor
18 Aralık 2015 Cuma 17:02

banner143
banner134
Nevşehir´de bulunan bir grup göçmen 18 Aralık Göçmenler Günü dolayısıyla Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret sonrasında konuşan Vali Ceylan Nevşehir´in yıllardır geçiş noktası olarak İran ve Afganistan´dan gelen mültecilere diğer ülkelere geçişi öncesi ikametgah olduğunu belirterek, son zamanlarda sadece İran ve Afganistan´dan değil Suriye´den de ciddi şekilde mülteci geldiğini söyledi. Daha önce Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, şimdi İl Göç İdaresi Müdürlüğü aracılığı ile göçmenlerin her türlü sorunları ile ilgilenildiğini ifade eden Vali Ceylan son yıllarda sadece İran ve Afganistan´dan değil özellikle Suriye´den yoğun bir misafir geldiğini söyledi.


Nevşehir´deki yabancı uyrukluların sayısı hakkında da bilgi veren Ceylan, “İlimizde şuanda 3 bin 500 Suriyeli, 2 binin üzerinde de uluslar arası göçmen toplamda 5 bin civarında yakın göçmen var. Bunların barınması, topluma adaptasyonu ve çocukların eğitimi konularında da hem göç idaresi hem de diğer kurumlarımız gerekli çalışmaları yapıyor. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde hatta daha etkin bir şekilde gelen misafirlerimizi burada en iyi şekilde ağırlamak ve geçiş güzergâhı olan bu bölgede onların hem sağlık konaklama hem de diğer eğitim konularındaki ihtiyaçlarını gidermek hem de psikolojik olarak destekleme açısından çalışmalarımız devam ediyor. Onlarında yine topluma uyumu konusunda problemlerini çözümleme çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.
 
Ziyarette Vali Yardımcısı Mustafa Ünaldı İl Göçmen İdaresi Müdürü Yakup Yavuzkan ve göçmenler hazır bulundu. Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.