banner461
banner195

Nevşehir Halk Sağlığı Personeli Din Görevlilerine, Kırım-Kango-Kanamalı Ateşi Anlattı

Nevşehir Toplum Sağlığı Merkezi, Merkez Din Görevlilerine Seminer verdi.

Nevşehir Halk Sağlığı Personeli Din Görevlilerine, Kırım-Kango-Kanamalı Ateşi Anlattı
24 Temmuz 2015 Cuma 10:40

banner143
banner134
 Nevşehir Toplum Sağlığı Merkezi, Merkez Din Görevlilerine Seminer verdi.

Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantının ardından Halk Sağlığı görevlileri, Din görevlilerine “Kırım-Kango Kanamalı Ateşi (KKKA), Brusellozis, Akıcı İlaç Kullanımı ve Verem” hastalığı konulu seminer verdi.

Seminere Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcısı Yaşar Bolat, Şube Müdürü Mustafa Yayla ve Din görevlileri katılırken, konuşmacı olarak ise Dr. Esin Yılmaz Aslan, Dr. Nuray Şentürk, Dr. Zeki Yıldırım ve Ebe Hamiyet Satılmış katıldı.

            Müftü Öztürk’ün; “Halk Sağlığı, Trafik Kuralları, Sigara, Uyuşturucu ve Zararlı Alışkanlıklar gibi toplumu ilgilendiren her konuda eğitici rol oynayan, topluma önder ve örnek olacak olan Din görevlileridir. Yani sizlersiniz. Bunun için sizlerin bilgilendirilmesi önem arz etmektedir. Semineri kemali dikkatle dinleyeceğinize ve istifade edeceğinize inanıyorum” dediği kısa açılış konuşmasının ardından seminere geçildi.

Müftülük ile yapılan seminerdeki amacımız, din görevlileri ile vatandaşlara uluşmayı planlıyoruz diyerek konuşmasına başlayan Dr. Esin Yılmaz Aslan, hedef kitlenin her yaş grubundaki vatandaşlar olduğunu ve din görevlilerinin bu vatandaşlara daha fazla yakınlığına vurgu yaparak, bu konuları camilerinde va’z,  hutbe ve sohbetlerinde cemaatlerine anlatmalarını istedi.  

KKKA’ nın kenedeki mikropların sebep olduğu ölümle de sonuçlanabilen bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Esin; “Hastalıktan korunma yolları ve alınması gereken tedbirler hakkında; Bağ, bahçe, tarla, ahır, orman, orman kenarı tarım arazisi gibi yerlerde oturacağınız yere açık renkli örtü serin. Riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyinin. Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudunuzun ve elbisenizin her yerine dikkatlice bakın. Vücudunuzun özellikle diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense ve saç dipleri dâhil kontrol edin” dedi ve vücuda tutunan kenenin çıplak elle dokunmadan çıkarılması ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini” söyledi.

Dr. Nuray Şentürk; “Verem Nedir, Bulaşma Yolları Nerelerdir?”,

Dr. Zeki Yıldırım; “Akıcı İlaç Kullanımı” ve

Ebe Hamiyet Satılmış’ ta “Brusellozis” hakkında slayt eşliğinde seminerlerini verdiler.

Seminer sonrası din görevlileri, sağlık görevlilerine konularla alakalı çeşitli sorular sordu. Alınan cevapların ardından program sona erdi.

Program sonrası sağlık çalışanları tarafından din görevlilerine konu ile alakalı el broşürleri dağıtıldı. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.