banner461
banner195

Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Süleyman Özgün Köylerde İncelemelerde Bulundu

Nevşehir il genel meclis başkanı Süleyman Özgün, İl özel idaresi yetkilileri ve dsi kayseri 12. bölge müdürlüğü yetkilileri ile nevşehir merkez ve ilçelere bağlı köylerde incelemelerde bulundu.

Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Süleyman Özgün Köylerde İncelemelerde Bulundu
15 Mayıs 2014 Perşembe 19:16

banner143
Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Süleyman Özgün Köylerde İncelemelerde Bulundu
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Süleyman Özgün Köylerde İncelemelerde Bulundu....

 NEVŞEHİR İL GENEL MECLİS BAŞKANI SÜLEYMAN ÖZGÜN, DSİ KAYSERİ 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ETÜD PLANLAMA ŞUBE MÜDÜRÜ ERSAYIN ÇİFTÇİ, HARİTA MÜHENDİSİ MEHMET YORULMAZ, İNŞAAT MÜHENDİSİ MURAT DOĞAN, İL ÖZEL İDARESİ PLAN PROJE ŞUBE MÜDÜRÜ ENİS AZAKLI VE ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ MEHMET ALİ ŞEKER, TEPEKÖY, KARACAÖREN, TOPAÇ, ÖZYAYLA, İCİK, ALAÇAŞAR, GÜVERCİNLİK VE ÇARDAK KÖYLERİNDEKİ DERE YATAKLARININ İSLAHI İLE İLGİLİ İNCELEMELERDE BULUNARAK KÖY MUHTARLARININ TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRDİLER.

HEYET İLK OLARAK ACIGÖL’E BAĞLI TEPEKÖY’E GİDEREK KÖY İÇERİSİNDEKİ DEVAMLI AKIŞ HALİNDE BULUNAN DERENİN ISLAHI İÇİN YERİNDE İNCELEME YAPTI VE KONUNUN DAHA DETAYLI ARAŞTIRILMASI AMACI İLE ORMAN VE SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN BU KONUYLA İLGİLENMESİNİ ÖNERDİ.

DAHA SONRA ACIGÖL’E BAĞLI KARACAÖREN KÖYÜNÜN İÇERİSİNDEN GEÇEN DERENİN YATAK İYİLEŞTİRİLMESİNİN DSİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 2014 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINDIĞINI VE ÇALIŞMALARA EN KISA ZAMANDA BAŞLANILACAĞINI KÖY HALKI İLE PAYLAŞTI.

 HEYET İNCELEMELERİNE ACIGÖL’E BAĞLI TOPAÇ KÖYÜNE GİDEREK DEVAM ETTİ. TOPAÇ KÖYÜNDE 2013 YILINDA YAPILMIŞ OLAN DERE YATAĞI ISLAHINI VE KÖY İÇERİSİNDEKİ, KÖPRÜLERİ İNCELEDİ. DSİ YETKİLİLERİNDEN, 2013 YILINDA YAPILMIŞ OLAN TESİSİN USULÜNE UYGUN OLMADIĞI BU BAKIMDAN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ İSTENDİ.

 MERKEZ ÖZYAYLA KÖYÜNDE YAPILAN İNCELEME DE  İSE DSİ NİN 2013 YILINDA YAPMIŞ OLDUĞU DERE YATAĞI İYİLEŞTİRME KANALLARININ ÜZERLERİNİN KORKULUKLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ AYRICA BELİRLİ BİR KESİMDE KANAL DUVARININ YOL KOTUNUN ALTINDA OLMASI NEDENİYLE TEHLİKE ARZETTİĞİNDEN BU DURUMUN İL ÖZEL İDARESİ YOL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNCE İNCELENEREK ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAĞINI BELİRTTİ.

MERKEZ İCİK KÖYÜNDE İSE ÖZYAYLA DA OLDUĞU GİBİ KANALLARIN ÜZERLERİNİN KORKULUKLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ VE DSİ TARAFINDAN, KANAL BİTİMİNDEN İTİBAREN 100 METRE DAHA KANALIN UZATILMASINA KARAR VERİLDİ.

HEYET MERKEZ ALAÇAŞAR KÖYÜNE GİDEREK İNCELEMELERİNE DEVAM ETTİ. KÖYDE DAHA ÖNCE DSİ TARAFINDAN DERE YATAĞININ ISLAHI İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILMIŞ ANCAK MANSAP (DERENİN BİTİŞ YERİ) TARAFINDAN EKSİK KALAN KANALIN UZATILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

HEYET SON OLARAK MERKEZ ÇARDAK VE GÜVERCİNLİK KÖYLERİNDE İNCELEMELERDE BULUNMUŞTUR. BU KÖYLERDE DAHA ÖNCEKİ YILLARDA MAKİNELİ İYİLEŞTİRME YAPILMIŞ ANCAK ZAMANLA DERE YATAĞININ DOLMASI NEDENİYLE ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞTİR. BU SEBEPLE İKİ KÖYÜN MUHTARLIKLARINCA DERE YATAĞININ TEMİZLENMESİ BAKIM VE ONARIMININ YAPILMASI UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR. AYRICA KAYSERİ DSİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE DAHA ÖNCEDEN  DERE YATAĞINA AİT PROJENİN BULUNDUĞU ÖĞRENİLMİŞTİR. MEVCUT PROJENİN İNCELENDİKTEN SONRA DETAYLI BİLGİNİN İLGİLİ MUHTARLIKLARA BİLDİRİLMESİ DSİ YETKİLİLERİNDEN İSTENMİŞTİR.

            SONUÇ OLARAK BU TARZ TEKNİK GEZİLERİN YAPILMASI VAR OLAN VEYA OLABİLECEK EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ AÇISINDAN İLİMİZE FAYDA SAĞLAYACAK, ÇOĞUNLUKLA DA KÖYLERİMİZE DAHA REFAH VE SAĞLIKLI ORTAMLAR SUNULACAKTIR. AYRICA ;ISLAH ÇALIŞMALARININ YAPILMADIĞI TAKDİRDE HERHANGİ BİR DOĞAL AFET DURUMUNDA DERELERİN TAŞMASI GİBİ SEBEPLERİ DOĞURACAĞINDAN VERECEĞİ ZARARIN ÖNLENMESİ DÜŞÜNÜLMELİDİR.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.