banner461
banner195

Nevşehir Kabak Çekirdeği Koruma Altına Alınıyor

Nevşehir Ticaret Borsası tarafından Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığına, Nevşehir Kabak Çekirdeği'nin coğrafi işaret alması amacıyla başvurusunu gerçekleştirdi...

Nevşehir Kabak Çekirdeği Koruma Altına Alınıyor
19 Mayıs 2014 Pazartesi 16:00

banner143
banner134
Nevşehir Kabak Çekirdeği Tescilleniyor ...

NTB Nevşehir Kabak Çekirdeği İçin TPE Başkanlığına başvurdu...

Nevşehir Ticaret Borsası tarafından ilimizin önemli değerlerinden  Meşhur Nevşehir Kabak Çekirdeği için Coğrafi İşaret Çalışmaları başlatıldı.


Konu hakkında açıklamada bulunan Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Sayın İbrahim Salaş,Nevşehir Ziraat odası, Nevşehir Hacıbektaşı Veli Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi,Tarım Gıda ve Hayvancılık Nevşehir il Müdürlüğü ve Nevşehir Ticaret Borsamız tarafından istişare toplantılarını yapıp, COĞRAFİ İŞARET almak için Nevşehir Hanım Tırnağı ismiyle başvurusunu Türk Patent Enstütüsüne yapmış bulunuyoruz.

Bu konuda Emeği geçenlere teşekkür ediyor.Nevşehirimize önemli bir kazanım olarak bundan böyle Nevşehir Kabak Çekirdeğimiz seans salonuna temel teşkil edecektir dedi.

Yapılan başvuruda, Nevşehir Kabak Çekirdeği ile ilgili şunlar kaydedildi: "Nevşehir Kabak Çekirdeği hasat sonrasında meyveden uzaklaştırıldığı ve güneş ışığında doğal olarak kurutulduğu için, nem almayan depolarda uzun süre (1-2 yıl) saklanabilme özelliğine sahiptir.

Şehir de çiftçiler kendi tohumluklarını kendileri üreterek kullanmaktadırlar. Tohum üretiminde tarlalardaki en sağlıklı kabaklardan alınan çekirdekler kullanılmaktadır."  denildi.


Süreç nasıl işleyecek ? - Nevşehir Ticaret Borsası tarafından TPE ye yapılan Başvuru sonrası incelenerek Resmi Gazete yayımlanması sonrasında,
Resmi Gazete'de yayımlanan ilana, 6 ay içinde itiraz edilmezse Nevşehir  Kabak Çekirdeği coğrafi işaret alacak.

- Coğrafi işaret Coğrafi işaret koruması, tescilin temel amacı belirli bir coğrafyadan kaynaklanarak belirgin nitelikleriyle ün kazanmış ürünlerin 'gerçek üreticileri' adına kayıt altına alınması olarak tanımlanıyor. Böylelikle bölgesel ya da ulusal kalkınmanın desteklenmesi sağlanıyor. Ayrıca ürünlerin niteliklerini kaybetmeden sürdürülebilirliğinin sağlanması, ürünlerin tanıtımının yapılması, ürünün beraberinde getirdiği ünden üreticilerinin ekonomik anlamda faydalanması, tüketici bazında beklenen ve istenen kalitenin garanti edilmesi de tescil sisteminin amaçları arasında bulunuyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İLK DEFA - 4 yıl önce
haaa şimdi oldu.eli olanlardan allah razi olsun.