banner461
banner195

Nevşehir Sanayici İşletmelerinin Dikkatine

Nevşehir Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün hazırlamış olduğu 6948 Sanayi Sicil Kanununun 9 ve 10.'ncu maddeleri gereği Sanayi İşletmelerinin Yıllık İşletme Cetveli vermesi ve Sanayi Sicil Belgesi ibrazı ile ilgili yükümlülüklerini hatırlatan "Basın Bülteni"

Nevşehir Sanayici İşletmelerinin Dikkatine
13 Ocak 2014 Pazartesi 16:50

banner143
banner134

 SANAYİ İŞLETMELERİNE

 

YILLIK İŞLETME CETVELİ VERİLMESİ:

 

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Sicil Belgesi almış sanayi işletmelerinin  2013 yılına ait faaliyetleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini, 30 Nisan 2014 tarihi mesai bitimine kadar, Kanunun 8 inci maddesi gereği sanayi işletmesi sahibi hakiki şahıs ise bunlar veya var ise işletme müdürleri, hükmü şahıs olduğu takdirde işletme müdürleri tarafından aşağıda belirtildiği şekilde verilmesi gerekmektedir.

Bakanlığımız web sayfası (sanayi.gov.tr)  “e-Hizmetler Bölümü” başlığı altında bulunan “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ” linki  kullanılarak  Yıllık İşletme Cetveli  bilgileri elektronik ortamda girilir.

Yıllık İşletme Cetveli’ ni süresi içinde vermeyenlere Kanunun 5. ve 9. maddeleri gereği 759 TL idari para cezası  uygulanır.

 

SANAYİ SİCİL BELGESİ VİZESİ:

            Sanayi Sicil Belgesi veriliş tarihi itibariyle iki yılda bir vize edilmektedir. Sanayi işletmeleri; kamu kurum ve kuruluşlar ile olan ilişkilerinde (sanayi aboneliğinden elektrik kullanma, KDV iadesi gibi) sorun yaşamamaları için Sanayi Sicil Belgesi’nin süresi içinde vize yapılması konusunda, gerekli dikkati göstermelidir.

 

SANAYİ İŞLETMELERİNİN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ:

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4 üncü maddesi gereği, verilen beyannamelerde meydana gelen değişiklikleri (unvan, adres değişikliği, ürün değişikliği veya ilavesi gibi), kapanma ve faaliyete geçme durumlarını 1(bir) ay içindehttps://sanayisicil.sanayi.gov.tr/  web sayfasında bildirmeyenler hakkında, Kanunun 4. ve 9. maddeleri gereği  759 TL (yediyüzellidokuz), doğru beyanda bulunmayanlara Kanunun 11 inci maddesi gereği 1520  (binbeşyüzyirmi)  TL idari para cezası  uygulanır.

 

Duyurulur.

                                                           

                                                                                                           NEVŞEHİR BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ  İL MÜDÜRLÜĞÜ


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.