banner461
banner195

Nevşehir Sınıfta Kalıyor

Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden birini Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik değerlerinin büyük bir bölümünü bünyesinde barındıran, Ülkenin en önemli termal turizmi merkezlerinden biri olarak gösterilen, bankalarındaki para hareketliliği ile ülkemizin en önemli ekonomik dinamiklerinden biri olduğu belirtilen Nevşehir ne yazık ki Organize İşler’de sınıfta kalmaya devam ediyor.

 Nevşehir Sınıfta Kalıyor
01 Eylül 2014 Pazartesi 17:39

banner143
banner134

 Nevşehir Sınıfta Kalıyor

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden birini Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik değerlerinin büyük bir bölümünü bünyesinde barındıran, Ülkenin en önemli termal turizmi merkezlerinden biri olarak gösterilen, bankalarındaki para hareketliliği ile ülkemizin en önemli ekonomik dinamiklerinden biri olduğu belirtilen Nevşehir ne yazık ki Organize İşler’de sınıfta kalmaya devam ediyor.

Peribacaları, Yer altı Şehirleri, Kilise ve Şapeller Kayseri’de Olsaydı…

Uğruna Milyon dolarlık tesislerin kurulduğu, her geçen yıl kurulmaya devam ettiği Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir’de hala turizmin önünde bulunan SİT sorunu aşılabilmiş değil. Bu konuda yıllardır yetkilisi de, yetkisizi de, Vekili’de, Başkanı’da çok şeyler söyledi. Ama hala sorun çözülebilmiş değil. Üstüne üstlük Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turist sayısı hala 2.5-3 Milyon sınırlarında. Bu rakamlarında güvenirliği şüpheli. Zira bakanlığın Müze Kart uygulaması ile bölgeye gelen turist birden fazla turistik merkezi geziyor, her gezdiği turistik mekanda ayrı ayrı sayıldığı belirtiliyor. Bölge turizminde yaşanan bu sorunlara bakıldığında acaba bu peribacaları, yer altı şehirleri, kayadan oyma kilise ve Şapeller Kayseri, Konya ya da bir başka ilin bünyesinde olsaydı bu sorunlar hala konuşulur olurmuydu? Sorusu akıllara geliyor. SİT sorununun çözümü adına şu ana kadar bölge turizmcilerin, siyasilerin, bürokratların, turizmden faydalananların bir araya gelip konuyu ilgili mercilere aktardıkları görüntüsü henüz kamuoyuna yansımış değil.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.