banner461
banner195

Nevşehir’de 4 bin 510 kişi borçlarını yapılandırdı

Torba Yasa’dan Nevşehir’de 4 bin 510 kişi kişi yararlandı...

Nevşehir’de 4 bin 510 kişi borçlarını yapılandırdı
05 Kasım 2014 Çarşamba 17:44

banner143
banner134

Torba yasa yürürlüğe girdi ve başvurular başladı. Vergi, prim ve belediyelere borçları olan vatandaşlar, ilgili kurumlara giderek borçlarını yapılandırıyor. Nevşehir’deki vergi daireleri ve belediye veznelerine koşan vatandaşlar borçlarını yapılandırarak büyük bir yükten kurtuluyorlar...

6552 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırılmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğin, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından şuana kadar Nevşehir’de 4 bin 510 kişi başvuru yaptı.

Sigorta, vergi gibi devlete olan borçların yeniden yapılandırıldığı Torba Yasa çer-çevesindeki tahsilatlar kurumların yüzünü güldürür-ken, Devletin kasasına 22 milyon TL girdi.


Nevşehir’de de toplam 4 bin 510  kişinin başvurduğu  Torba Kanun çerçevesinde yaklaşık 22 milyon TL tahsil edildi.

MİLYONLARCA KİŞİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Gelir testine girmediği için en yüksek tutardan borç çıkarılanlar, torba yasa sayesinde bunlardan kolayca kurtulacak. Mevcut sistemde, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların primini devlet ödüyor. Teste girmeyenlere de en yüksek primden borç çıkarılıyor. Yasaya göre, bu kişiler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 6 ay içinde gelir testine başvuracak. Yani 31 Mart 2015'e kadar gelir testi yaptırmaları gerekecek. Gelir testine göre de ödemesi gereken tutar belirlenecek. Yasa ile sağlanan imkân doğrultusunda, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların bütün borcu silinecek. Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak. Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

30 NİSAN ÖNEMLİ

Torba yasa, prim borçlarına yapılandırma imkânı getirdi. Sigorta primleri açısından hem işverenlerin hem de kendi primlerini ödeyen Bağ- Kur'luların prim borçları kapsamda. 30 Nisan 2014 öncesi oluşan; işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik primleri, isteğe bağlı sigortalılık primleri, topluluk sigortası primleri, özel işlem vergisi, eksik hesaplanan asgari işçilik primleri, genel sağlık sigortası primlerinin faizleri silinecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.