banner461
banner195

Nevşehir’de Cezaevlerinden tahliye bekleyişi başladı

Adalet Bakanı Bozdağ’ın, yeni kanun hükmünde kararname ile ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edileceğini açıklamasının ardından Nevşehir’deki mahkum ailelerini heyecanlı bir bekleyiş sardı.

Nevşehir’de Cezaevlerinden tahliye bekleyişi başladı
17 Ağustos 2016 Çarşamba 21:03

banner143
banner134
Adalet Bakanı Bozdağ’ın, yeni kanun hükmünde kararname ile ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edileceğini açıklamasının ardından Nevşehir’deki mahkum ailelerini heyecanlı bir bekleyiş sardı.

Kapalı ve açık cezaevlerinde bulunan yaklaşık 38 bin hükümlünün tahliyelerine bugün başladı. Yeni düzenleme ile 38 bin hükümlünün tahliye edilmesinin ardından cezaevlerindeki sayının 175 bin 499'a düşmesi bekleniyor. Tahliye için dosyalar şimdiden gönderilmeye başlandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi Gazete’de yayımlanan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, (KHK) Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici maddeyle, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapıldığını kaydetti.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 105/A’daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl” ibaresinin “iki yıla” çıkarıldığını ifade eden Bozdağ, buna göre, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilebileceğini, bunun bir yıl erken tahliye anlamına geldiğini kaydetti.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkin de bir düzenleme yapıldığını aktaran Bozdağ, 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanların, cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabildiğini hatırlattı. Bakan Bozdağ, KHK kapsamında yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik” oranın “yarıya” indirildiğini belirtti.

“Düzenlemenin dışında olanlar”

Bozdağ, bu kapsamda, süreli hapis cezalarına mahkum olanların, cezalarının “yarısını” infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: Kasten öldürme (madde 81,82), altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188), devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır. Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.”

Bekir Bozdağ, düzenlemenin 1 Temmuz 2016’dan önce işlenmiş suçları içerdiğini, bu tarihten sonraki suçların kapsam dışında olduğunu belirterek, düzenlemenin mahkûmlar, yakınları, millet ve ülke için hayırlı olmasını diledi.

Nevşehir’de çeşitli suçlardan dolayı mahkum olan kişilerin aileleri Bakan Bozdağ’ın açıklamasının ardından heyecanlı bir bekleyiş içine girdiler.
Mahkum aileleri bu konuda www.fibhaber.com internet gazetemize yaptıkları açıklamada şunları söylediler:


“Şu veya bu nedenle kader mahkûmu olan ve cezaevinde yatan çocuklarımız af beklerken, koşullu salıverme kararını beklemeye başladılar. FETÖ Terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi ülkemize büyük zarar vardı. Şimdi bunu yapan hainler, alçaklar yakalanarak cezaevlerine dolduruluyor. Zaten cezaevlerinin kapasitesi dolmak üzereyken şimdi bu hainler yüzünden cezaevlerinde yer kalmadı. Hükümetimizin aldığı bu kararı destekliyoruz. İnşallah bu kararla basit suçtan mahkum olan yavrularımız akıllarını başlarına alarak ve tövbe ederek buradan çıkacaklar. Biran önce bu kararın çıkmasını bekliyoruz.”

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.