banner461
banner195

Nevşehir'de 'Herkes O'nu Okuyacak

Nevşehir’de geçen yıl il bazında 'Nevşehir O (SAV)’nu Okuyor' adıyla düzenlenen yarışma bu yıl 'Herkes O'nu Okuyor' ismiyle ülke genelinde düzenlenecek.

Nevşehir'de 'Herkes O'nu Okuyacak
03 Şubat 2014 Pazartesi 16:47

banner143
banner134
 Nevşehir’de geçen yıl il bazında 'Nevşehir O (SAV)’nu Okuyor' adıyla düzenlenen yarışma bu yıl 'Herkes O'nu Okuyor' ismiyle ülke genelinde düzenlenecek. Geçen yıl düzenlenen yarışmaya 20 bin 157 kişi katılmıştı.

Geçen yılki yarışmayı düzenleyen Nevşehir Eğitime Gönül Verenler Derneği (NEVDER), bu yıl merkezi Istanbul’da bulunan Peygamber Yolu Derneği ile protokol yaptı. Protokolle ülke genelinde düzenlenen yarışmanın Nevşehirsorumluluğunu üstlendi. NEVDER Başkanı Ali Kızıltepe, dernek hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 'Herkes Onu Okuyor' okuma kampanyası ile 7'den 70'e herkesin Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'i tanıyacağını belirtti. Yarışmanın kaybedeni olmadığını vurgulayan Kızıltepe, yarışma kapsamında ortaokul, lise ve yetişkinler için 3 ayrı kategoride belirlenen kitapların okunacağını söyledi. 

Yarışmayı düzenlemede temel iki gayelerinin bulunduğunu kaydeden Kızıltepe, “Birincisi Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı Efendimiz (SAV)’in hayatının bilinmesi, örnek ahlakının öğrenilerek hayatımıza aksettirilmesi. Insanları, Efendimiz'in hayatını sadece kronolojik bir bilgiden ziyade ticaret, aile, arkadaşlarıyla ilişkileri, düşmanlarına karşı davranışı, gayri Müslimlerle olan diyaloğu, hoşgörüsü, toleransı kısaca bütün sünnet ve hadislerini öğretmeye yöneltmek istedik. Ikinci gayemiz ise kitap okumaya olan ilginin artırılması ve alışkanlığının geliştirilmesidir.” dedi.

NEVDER’in, 2005 yılında eğitim ve öğretim alanında çeşitli faaliyetlerde bulunmak üzere kurulduğunu anlatan Kızıltepe “Kermeslerle, seminerlerle, projelerle ve okuma salonlarıyla faaliyetler yapmaktadır. NEVDER’e bağlı okuma salonunda 150 öğrenci ücretsiz olarak ders almakta, sınavlara hazırlanmakta ve kendilerini geliştirmelerine fırsat verilmektedir.” diye belirtti. Dernek bünyesinde geçen yıl 'Nevşehir O (SAV)'nu Okuyor' adı altında kitap okuma yarışması düzenlediklerini hatırlatan Kızıltepe şöyle konuştu: “Efendimiz (SAV)’in hayatını konu alan kitap okuma yarışmasına büyük katılım olmuştu. 20 bin 157 katılım olmuş ve 200 ödül vermiştik. Il ve ilçe merkezleri ile bazı beldelerde sınavlar yapıldı. Ilkokul, lise ve yetişkinler olmak üzere üç kategoride düzenlemiştik. Bu yıl ise merkezi Istanbul’da olan Peygamber Yolu Derneği ülke genelinde Efendimiz (SAV)’in örnek hayatının anlatılması ve insanların okumaya teşvik edilmesi amacıyla ülke hatta dünya genelinde yapacak. Yarışmaya 07 Ocak 2014 tarihi itibariyle başvurular başladı. Herkesonuokuyor.com adresinden müracaatlar yapılmaktadır. NEVDER olarak Peygamber Yolu Derneği ile yaptığımız protokolle yarışmanın Nevşehir’de tanıtımı, sınav yerlerinin hazırlanması gibi yükümlülükleri üstlendik. Bu, kaybedeni olmayan bir yarışmadır. Çünkü insanlar en azından Efendimiz (SAV)’in hayatını öğrenecek. Toplumumuzun en önemli sorunlarından birini de kitap okuma alışkanlığının olmaması geliyor. Birincisi ortaokul, ikincisi lise ve üçüncüsü de yetişkinler olmak üzere yarışma 3 ana kategoride olacak. Ortaokul öğrencileri Rahime Kaya’nın 'Efendiler Efendisi Hz. Muhammed', lise öğrencileri Reşit Haylamaz’ın 'Efendimiz', yetişkinler ise Fethullah Gülen Hocaefendi’nin 'Sonsuz Nur' isimli eserlerinden sorumlu olacaklar. Son başvuru tarihi de 23 Mart'tır. Sonrasında site başvuruya kapatılacak, başvurulara göre il, ilçe ve beldelerde sınavla ilgili işlemler başlatılacak.” 

NEVDER olarak il bazında her kategoride 50 olmak üzere toplam 150 faklı ödül vermeyi planladıklarını anlatan Kızıltepe, bunlar içerisinde 3 Umre, iPad’ler,Iphone telefonlar, laptoplar, bisikletler, fotoğraf makineleri olacağını belirtti. Sınavların 31 Mart'ta başlayacağını ve seans seans olmak üzere 12 Nisan tarihine kadar devam edeceğini belirten Kızıltepe sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen yıl Nevşehir’de 20 binin üzerinde başvuru vardı, bu yıl Istanbul’da belki 1 milyon başvuru olacak. Bunları bir günde sınava almak mümkün olmayacak. Başvuru anında insanlar hangi tarihte hangi seansta gireceklerini de işaretleyecekler.Nevşehir olarak 20 bin 157 sayısını geçmeyi hedefliyoruz. Sonrasında da yarışmaya katılarak dereceye giren her kategorideki asgari 50 kişiye ödül töreni düzenleyeceğiz. Geçen yıl Damat Ibrahim Paşa Kapalı Spor Salonu’nda yapmıştık. 3 bin 500 kişi kapasiteli salon gelenleri almamış, bir o kadar insanımızda dışarıda kalmıştı. Bu yıl daha büyük bir salonda yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hacı - 4 yıl önce
hocam bu saatten sonra okadar kişiyi bulamazsınız.kendinizi kandırmayın yol yakınken gelin tevbe istiğfar edin.
Avatar
Peygamber Sevdalısı - 4 yıl önce @hacı
peygamber efendimiz(s.a.v) için değil 200000 ,milyonlarca insan akin akin gelir yolda kaybedenler ve elbette insanlari geri döndürmeye çalişan gafiller olacaktir.eibette cennet ucuz değil ve dahi cehennem lüzumsuz değil.tüm kainat onu okuyup anlamaya çalişirken insanlari bu yoldan ayirmaya çalişmak niye.allah yar ve yardimciniz olsun ali hocam elbette meyve veren ağaci taşlayacaklar olacaktir...
Avatar
misafir - 4 yıl önce
peygamber efendimizin kutlu doğumu mevlid kandiliydi ve 12 ocak 2014 pazar günü idrak ettik elhamdülillah. dinimize göre mübarek gün ve geceler hicri takvim esas alınarak belirlenir. nasıl ki ramazan ayı miladi takvime göre her sene aynı güne denk gelmeyip hicri takvime göre belirleniyorsa kandil günleri de hicri takvime göre belirlenir. bu mübarek gün ve geceler kurtuluşumuza vesile olan rahmetin sağanak sağanak yağdığı günlerdir. iki cihan serveri sevgili peygamberimizi "sallallahü aleyhi vesellem" senenin belirli bir günü değil, hele hele de 14-20 nisan (kutlu doğum?) haftası değil, senenin her günü anarız ve doğumunu da mevlid kandili ile kutlarız. allahü tealaya emanet olunuz. "kim olduğumuza değil kiminle beraber olduğumuza dikkat etmeliyiz." tuzaklara düşmeyelim.