banner177
banner195

Nevşehir'de Kuduz Aşısı Kampanyası Başladı

Nevşehir merkez ve ilçelerin de 29 Şubat 2016 - 29 Nisan 2016 tarihleri arasında Kuduz Aşılama Programı yapılacak.

Nevşehir'de Kuduz Aşısı Kampanyası Başladı

banner143
banner134
Nevşehir merkez ve ilçelerin de 29 Şubat 2016 - 29 Nisan 2016 tarihleri arasında Kuduz Aşılama Programı yapılacaktır. Kuduz Aşılama Programı boyunca, ilimiz genelinde sahipli/sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanması hedeflenmektedir. Programda, kullanılacak aşılar, Bakanlığımız tarafından proje kapsamında ücretsiz tahsis edilmiştir. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Kuduz Aşılama programı ile ilgili yaptığı açıklamada;

"Kuduz Hastalığı, hem hayvanların hem de insanların hayatını tehdit eden, şuur kaybı huzursuzluk ve felçler ile kendini gösteren bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Köpek veya Kedi tarafından ısırılan kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir.  Kedi/köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aksi takdir de hayvan sahiplerine 2016 yılı için 7 bin 731 TL idari para cezası uygulanması hükmü mevcuttur.

Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş sahipsiz sokak köpekleri önemli rol oynadığından ötürü, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Kuduz Hastalığından Korunma ve  Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği hükümleri gereğince, Belediyelerin hayvan bakımevleri kurarak aşılama ve rehabilitasyon (kısırlaştırma, sahiplendirme vd.) çalışması yapmaları hayvan ve halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Aşılama Programı; Nevşehir Merkez de Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz, ilçelerde ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecektir. Kedi ve Köpek sahiplerinin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Kuduz Aşılama Programına gösterilecek yoğun ilgi ilimizde Kuduz Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır" dedi.

 Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur. ​

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15
Yükleniyor...

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.