banner461
banner195

Nevşehir'de Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi Devam Ediyor

Nevşehir de İl Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında yürütülen, Amasya Elması çeşidinin tanıtımı, ağaç yönetimini ve çiftçilere öğretip yaygınlaştırma projesi 2015 yılı çalışma faaliyet takvimine dâhil edilerek uygulama safhasına geçildi.

Nevşehir'de Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi Devam Ediyor
27 Mart 2015 Cuma 15:43

banner143
banner134
Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında yürütülen, Amasya Elması çeşidinin tanıtımı, ağaç yönetimini ve çiftçilere öğretip yaygınlaştırma projesi 2015 yılı çalışma faaliyet takvimine dâhil edilerek uygulama safhasına geçilmiştir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Proje ile ilgili yaptığı açıklamada;

  "Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile yarı bodur anaç üzerine aşılı Amasya Elması çeşidinin Nevşehir şartlarına adaptasyonunun denenmesi projesi, çalışma takvimine göre, 2014 yılında proje dahilinde tespit edilen uygulama bahçelerinde teknik elemanların ve üreticilerin katılımı ile ağaçların budama ve bakım işleri aylar itibariyle dönemsel olarak yapılarak bu sayede Amasya Elmasında birim alanda üretim artışı, üstün kalite ile yüksek gelir elde edilebilecektir. Çeşidin en büyük özelliği periyodisite göstermemesi yani her yıl ürün vermesidir.

İlimiz ekonomisine katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu proje süresince elde edilen sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa karaman - 3 yıl önce
okan mudurumuze tesekurler bırde tagar elması var dıger adı cubuk elması yazlık erkencı cesıt mıs kokulu bır elma urgube yesıloz koyune has bucesıt de cok degerlı