banner461

Nevşehir'de Üzüm Yetiştiricileri Teşvik Bekliyor

Nevşehir tarımının genellikle hububat, patates ve üzüm ve bağcılığına dayandığını belirtilirken, halkın yüzde 30'undan fazlasının geçimini tarımla sağladığı ifade edildi.

banner503
Nevşehir'de Üzüm Yetiştiricileri Teşvik Bekliyor
02 Temmuz 2014 Çarşamba 12:54

banner143
banner134

 Teşvik Bekliyorlar

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir tarımının genellikle hububat, patates ve üzüm ve bağcılığına dayandığını belirtilirken, halkın yüzde 30'undan fazlasının geçimini tarımla sağladığı ifade edildi. 

Bağcılığın, teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Yetkililer, "Anadolu'da 5 bin yıl önceye kadar şarapçılığın ana merkezlerinden biri haline gelen Nevşehir, yüzyıllar boyunca bu özelliğini hiç bozmadan bugüne kadar gelmiştir.

Yöremizde şarapçılık iç pazarda olduğu gibi dış pazarda da iyi bir paya sahiptir. Nevşehir'de bugünkü koşullarda yılda 140 bin ton dolaylarında üretim yapılmaktadır. Bağcılığın Anadolu'daki ana merkezlerinden biri olan Nevşehir'e, dışarıdan ürün getirilmesine karşı çıkıyoruz. Dışarıdan ürün getirmektense, üzümcülüğün ve bağcılığın mutlak surette teşvik edilmesi gerekmektedir. Çiftçilere modern üzüm üretim alanlarının oluşturulması için destek vermek gerekir. Bunun yanı sıra çeşitli
cins ve türlerde üzüm üretimi, ilaç ve gübre konusunda gerçekçi bir teşvik politikasının uygulanması da artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Eğer teşvik sağlanırsa 3-5 yıl içinde hem bölgeden elde edilen üzüm miktarı, hem de üzümcülük yapan çiftçi sayısı artacaktır." İfadelerinde bulunuyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.