banner461
banner195

Nevşehir'deki Fosil Arama Çalışmaları

Yeniyaylacık köyünde geçen yıl fil ve gergedan fosillerinin bulunduğu bölgedeki kazı çalışmaları, paleontolog Doç. Dr. Okşan Başoğlu başkanlığında yeniden başladı.

Nevşehir'deki Fosil Arama Çalışmaları
10 Haziran 2014 Salı 21:37

banner143
banner134

 Gülşehir ilçesine bağlı Yeniyaylacık köyünde, geçen yıl fil ve gergedan fosillerinin bulunduğu bölgedeki kazı çalışmaları, Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi paleontolog Doç. Dr. Okşan Başoğlu başkanlığında yeniden başlatıldı. 

Başoğlu,  yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarının yapıldığı alanda geçen yıl günümüzden 8-12 milyon yıl öncesine ait fosillerin bulunduğunu anımsattı. 

Bölgede arkeoloji bölümü öğretim görevlileri ve 12 öğrenciyle kazı çalışması yürüttüklerini belirten Başoğlu, bu yıl kazı çalışmalarını ağustos sonuna kadar sürdürmeyi planladıklarını ifade etti. 

Kızılırmak havzasının bazı sebeplerle göç eden toplulukların geçiş noktası konumunda olduğunu, bu nedenle kazı devamında daha değişik bulgulara ulaşmayı umduklarını ifade eden Başoğlu, şöyle konuştu:

"Fosil buluntularından yola çıkarak bölgenin miyosen dönem faunasının belirlenmesi amaçlanıyor. Bu nedenle bölgenin jeolojik yapılanması ve bunu takip eden coğrafi özellikler göz önünde bulundurularak Nevşehir'i bütün olarak ele alıyoruz. Yapılan araştırmalar sayesinde Anadolu'nun doğa tarihi açısından önemi ve bu fosillerin birbiriyle olan bağlantısı saptanacak, ayrıca kültürel miras da kayıt altına alınmış olacak." 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Acıgölde de var - 4 yıl önce
hocam acıgöl de de var. köylüler gizliyor...veterinerlerle işbirliği yapın yerini öğrenirsiniz.