banner461

Nevşehir'in Bilinmeyen Kahramanları : Yağışoğlu Yaşar

Nevşehir'in Ürgüp'e bağlı Ortahisar beldesinde 1920'li yıllarda yaşamış "Yağışoğlu Yaşar'ın" sonu ölümle biten öyküsünü hiç duymuş muydunuz? İşte "Yağışoğlu Yaşar'ın" vurularak yakalandıktan sonraki fotoğrafı ve öyküsü.

Nevşehir'in Bilinmeyen Kahramanları : Yağışoğlu Yaşar
02 Ocak 2016 Cumartesi 17:57

banner143
banner134
Nevşehir'in Ürgüp'e bağlı Ortahisar beldesinde 1920'li yıllarda Yaşar isimli bir genç yaşamaktadır. Yiğit, cesur, mert bir delikanlıdır. Yaşar'ın bir de kızkardeşi vardır. Günün birinde bir Ortahisarlı, kızkardeşine sarkıntılık eder. O da bu durumu kardeşine söyler. Yaşar, defalarca uyarmasına rağmen aynı hareketlerde bulunması üzerine şahsı vurarak öldürür. Teslim olmayarak kaçıp o zamanlar Kırşehir Mucur'a bağlı Hasanlar köyüne gelir, o köyün ağası H. Ahmet Bölükbaşı'na sığınır. Ünlü siyasetçi Osman Bölükbaşı'nın da babası olan H. Ahmet Ağa, Yaşar'ı korur ve hükümete teslim etmez.

Nevşehir Dedikleri ...Hasanlar köyünde uzun müddet kaldıktan sonra bir gün ağasının huzuruna çıkan Yaşar, memleketi Ortahisar'a dönmek istediğini belirtir ve ağanın "Gitme oğlum seni yaşatmazlar" demesine rağmen, gitmekte ısrar eder ve gizlice Ortahisar'a döner.Nevşehirli Derviş Ağa'nın oğlu Mustafa, arkadaşı Ahmet ve Asım adlı iki genci öldürdüğü için hapse düşmüştü. Cezaevinde kaçan Mustafa kendisi gibi kaçak olan Yaşar ile arkadaş olur. Güvenlik güçleri bunların peşindedir. İki arkadaş bir gün Mustafa gilin Nevşehir'deki evine gelirler. Komşu kadın bunları görür ve Mustafa tarafından oğlu öldürülen Memiş Küçük'e haber verir. Derhal karakol haberdar edilir. Polisler evi kuşatır fakat bir netice alamaz. Jandarma olaya müdahale eder ve 150 kadar jandarma evi kuşatır, ama bir türlü eve giremez. Yaşar ve Mustafa'nın sığındıkları odanın damı delinerek içeriye gazlı paçavra yakılıp atılır. Dumandan bunalıp kapıya çıkan Yaşar ve Mustafa, Bursalı Tahir adlı jandarmanın attığı kurşunla vurularak öldürülür. Yaşar'ın acıklı ölümü bölgede üzüntü yaratır, birçok ağıt yakılmasına neden olur. Türkü söyleyenlerden biri de Ürgüplü Refik Başaran'dır. Başaran bu türküyü daha sonra plağa okumuştur.

Aşağıdaki resimde Geçmiş yıllarda romanı Mustafa Şimşek tarafından "Kapadokya Kahramanı Yağışoğlu Yaşar" olarak yazılan, Ortahisar'lı Yağışoğlu Yaşar'ın vurularak yakalandıktan sonraki fotoğrafı .
Kapadokya Kahramani Yağışoğlu Yaşar ve idama hükümlü arkadasi Mustafa'nin vurularak yakalandığı an çekilmiş bir fotoğraf..


(Fotoğraf Ali Kaptan arşivindendir)

Kaynak: Hasan Şahin, Nevşehir, Hacıbektaş, Hasanlar Köyü, 1943 Doğ. Yap. nr. 9; Muzaffer Tütüncü, Nevşehir, Kaya Camii Mah. Doğ. 1928, Lise; Ürgüplü Refik Başaran, Plak No. 21/8; Öyküleriyle Kırşehir Türküleri, Destanları, Ağıtları - Baki Yaşa Altınok, Oba Yayıncılık, Mayıs - 2003, Ankara, s.225

Türkünün Adı: Nevşehir Dedikleri 3 
Türkünün Yöresi: Ürgüp 
Türkünün Kaynağı & Mahlası: Hasan Şahin 
Türkü Sözlerini Gönderen: Zeynep Ceren Seçkal 
Türkü Hikayesini Gönderen: Zeynep Ceren Seçkal 

Nevşehir Dedikleri 3

Aman Nevşehir dedikleri bir büyük şehir
İçerime attılar da bir avuç zehir
Hiç aman vermedi de Bursalı Tahir

Vurma zalim vurma erenlerdenim
Bir namus uğruna ölenlerdenim

Yaşar'ı sorarsanız yirmi beş yaşında
Öleceğimi bildim ben de düşümde
Nasıl kıydın bana şu genç yaşımda

Ağzımda kurşunum tepemde kanım
Sebebim oldu vicdansız hemşirem hanım

Ortahisar'da vardır da bir büyük kale
Çok gafil bulundum düştüm ben ele
A vicdansız hemşirem düşürdü dile

Vicdansız hemşirem ne yaptım sana
Huzuru mahşerde ne den sen bana

Ortahisar'a vardım allı karaca
Yaşar'ı vurmuşlar kanlı salaca

Yaşar öldü diye duyan ağlasın
Kanlı gömleğini yuyan ağlasın


Türkü Dostları

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.