banner461
banner195

Nevşehir’in Kaderini Değiştirecek Projede Çalışmalar Sürüyor

Nevşehir Kalesi'nin altında yaklaşık 785 bin metrekarelik bir alanı kaplayan dünyanın en büyük yeraltı şehrinin muhtemel güzergahlarının belirlenmesinin ardından Nevşehir Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencileri, yaklaşık 785 bin metrekarelik bir alanı kaplayan yeraltı şehrinin tespiti için ikinci etap çalışmalarını da sürdürüyor.

Nevşehir’in Kaderini Değiştirecek Projede Çalışmalar Sürüyor
25 Haziran 2013 Salı 19:39

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Kalesi'nin altında yaklaşık 785 bin metrekarelik bir alanı kaplayan dünyanın en büyük yeraltı şehrinin muhtemel güzergahlarının belirlenmesinin ardından Nevşehir Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencileri, yaklaşık 785 bin metrekarelik bir alanı kaplayan yeraltı şehrinin tespiti için ikinci etap çalışmalarını da sürdürüyor.

Yaklaşık 50 girişi olduğu tahmin edilen yeraltı şehrinin büyüklüğünü, içerisinde nelerin olduğu, giriş ve çıkış yollarının tespiti için Nevşehir Üniversitesi Jeofizik Mühendisliğinden 4 öğretim üyesi ile 8 yüksek lisans öğrencisinin tomografik aletlerle çalışmalarını sürdürüyor. İlk etapta elektrik özdirenç tomografi yöntemiyle yerin tomografisini çeken ekip, 150-300 metrelik profillerle 3 günde 4 kilometrelik alanda ölçümler yaptı.

Nevşehir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özcan Çakır, kale etrafını kaşkol gibi saran hat boyunca ölçümler yapıldığını belirterek, bazı belirsizlikleri gidermek için ikinci etap çalışmalarında sismik tomografi yöntemini uygulamaya devam ettiklerini söyledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hakkı kul - 5 yıl önce
eski peynir damlarını ve kayıt evlerini yeraltışehri mi zannediyorlar acep?
Avatar
uğurlar ola - 5 yıl önce
yazık, önce tarihimizi yıktılar. yerin üzerindeki kültürümüzü kaybettikten sonra yerin altında birşeyler varmış demeye başladık. onları da yıkmadan önce bu araştırma yapılsa ne olurdu sanki? bu yıkılan, kaybolan kültürün hesabını kim verecek?
Avatar
NEVŞEHİRLİ OLMAK - 5 yıl önce
sayın hasan ünver ilk aday olduğu günlerde kaledeki mağara gibi yerlerde mantar üreticiliği yapacağım diye vaat etmişti.şimdi unutuldu bunlar aa mağara var deniliyor devam edin aslan nevşehirliler unutun unutun ..........