banner461

Oylar Türkiye'ye gidecek uçağa yüklendi

Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için Almanya'nın başkenti Berlin'de ve Hannover'de kullanılan oylar YSK tarafından görevlendirilen komisyona teslim edildi. Komisyon Gözlemcisi AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligiderin de yer aldığı oylar Türkiye'ye gidecek uçağa yüklendi.

banner503
Oylar Türkiye'ye gidecek uçağa yüklendi
05 Ağustos 2014 Salı 11:55

banner143
banner134
31 Temmuz'da başlayan ve 3 Ağustos'ta tamamlanan oy verme işlemi kapsamında kullanılan ve mühürlü turuncu torbalar içinde bulunan oylar, Berlin Tegel Havalimanı'nın askeri bölümünde konteynerlere konularak Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Türk Hava Yolları'ndan (THY) kiraladığı uçağa yüklendi.

Torbalar uçağa yüklenmeden önce Türkiye'den gelen ve YSK tarafından görevlendirilen komisyona teslim edildi. Türkiye'den gelen komisyonda gözlemci olarak AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider ve CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, partilerin temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı ve YSK yetkilileri yer aldı.

Uçağa Berlin'den 36, Hannover kentinden 44 turuncu torba yüklendi.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Süreçte birinci tur bakımından buradaki görevimiz tamamlanmış oldu" dedi.

Muhtemelen seçimin tatil dönemine denk gelmesi ve vatandaşların oylarını sınır kapılarından kullanacaklarından dolayı katılımın az olduğunu belirten Şen, YSK'nın belirlediği kriterlere uygun bir şekilde seçimi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Berlin'de ne kadar oy kullanıldığı yönündeki bir soruya ilişkin olarak da Şen, bu konuda YSK'nın açıklama yapma yetkisine sahip olduğunu, Almanya genelinde yaklaşık yüzde 10 civarında katılım görüldüğünü ifade etti.

Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay da seçimin ilk turunun hayırlara vesile olmasını dileyerek, Berlin ve Hannover başkonsolosluk görev bölgelerinde kullanılan oyların Türkiye'ye iletilmek üzere ilgili komisyon yetkililerine teslim edildiğini, sürecin huzurlu ve sağlıklı bir şekilde bu aşamaya kadar geldiğini söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Olimpiyat Stadı'nda kurulan 51 sandıkta 31 Temmuz-31 Ağustos tarihlerinde bu ülkede yaşayan Türk vatandaşları cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanmıştı. Her gün oy verme işlemi bittikten sonra oylar mühürlü çuvallara konularak Berlin Olimpiyat Stadı'ndan bir kamyonla Berlin Başkonsolosluğu'na getirildi ve buradaki güvenlikli odada muhafaza edildi. Oy torbaları bugün de polis eşliğinde Berlin Tegel Havalimanı'nın askeri bölümüne getirilerek Türkiye'ye gidecek uçağa yüklendi.

Uçağın Berlin'den sonra Stockholm, Kopenhag ve Londra'da kullanılan oyları da alarak bu gece Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.