banner461
banner195

Sahte İş Müfettişlerine Dikkat

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada, son günlerde kendilerini iş müfettişi olarak tanıtan kimselere karşın oda üyelerinin dikkatli olması uyarısında bulunuldu.

 Sahte İş Müfettişlerine Dikkat
29 Ekim 2014 Çarşamba 17:07

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada, son günlerde kendilerini iş müfettişi olarak tanıtan kimselere karşın oda üyelerinin dikkatli olması uyarısında bulunuldu.

Konuya ilişkin açıklamada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan alınan 20 Ekim 2014 tarihli yazıda; Bazı kişilerin İş Müfettişi ünvanını kullanarak iş yerlerine giderek teftiş yapacaklarını ve iş mevzuatı ile ilgili kitap v.s. nitelikli yayınlar organizasyon davetiyeleri satmak istediklerini belirten yazı aşağıda sunulmuştur. Son günlerde bazı kişilerin sahte belgeler düzenlemek suretiyle İş Müfettişi ünvanını kullandıkları ve işyerlerine giderek teftiş yapacaklarını beyan ederek menfaat sağlamaya çalıştıkları ve iş mevzuatı ile ilgili kitap, dergi ve benzeri nitelikteki yayınlar ile toplantı, yemek, seminer organizasyonu davetiyeleri sattıkları yönünde duyumlar alınmaktadır. Bakanlığımızı ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığını kamuoyu huzurunda rencide eden bu tür olaylar dolayısıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı doğmuştur. Başkanlığımızca ücret karşılığında, herhangi bir kitap, dergi ve benzeri nitelikte yayın satılmadığı gibi, yine bu nitelikte eğitim, bilgilendirme ve benzeri bir faaliyetimizde bulunmamaktadır. İş Müfettişleri teftiş faaliyetlerini kanun, tüzük ve yönetmelikler ile sair mevzuata uygun olarak önceden hazırlanan ve kendilerine verilen teftiş programları dahilinde yürütmekte olup teftiş için gittikleri iş yerlerinde, işverenlere ve ilgili kişilere "İş Müfettişi Kimlik Belgesi"ni göstermek suretiyle kendilerini tanıtırlar. İş verenler ve ilgili diğer kişilerin benzer durumlarla karşı karşıya kalmaları halinde, ilgililerden yukarıda bahsi geçen kimlik belgesini göstermelerini talep etmeleri, sahtecilik, ya da dolandırıcılık halinde ise Cumhuriyet Savcılıklarına başvurulması gerekmektedir” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.