banner461
banner195

Tandır Ekmeği Satışına Yasal Düzenleme

Ürgüp'te tandır ekmeğinin manavlarda ve pazarda satışının yasaklanmasıyla ilgili İlçe Tarım Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğünden açıklama yapıldı.

Tandır Ekmeği Satışına Yasal Düzenleme
12 Şubat 2013 Salı 13:11

banner143
banner134
Ürgüp'te tandır ekmeğinin manavlarda ve pazarda satışının yasaklanmasıyla ilgili İlçe Tarım Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğünden açıklama yapıldı.

Gıda, gıda ile temas eden madde ,malzeme ve yem ile ilgili faaliyet gösteren işletmeciler kendi faaliyet alanının her aşamasında 5996 sayılı veteriner hizmetleri bitki sağlığı gıda ve yem kanunun da belirtilen şartları sağlamak ve bunları doğrulamakla yükümlüdür denilmektedir. İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ilgili kanunun uygulayıcısı durumundadır.

Sağlığın korunması ve hijyen kurallarına uygun üretim yapılması ancak üretilen gıdada izlenebilirliğin sağlanması ile mümkün olacaktır. Yasal mevzuat ve kanunlarda bu izlenebilirliği temin maksatlıdır.

Tandır ekmeği üretimi normal ekmek üretiminden farklı bir uygulama içermemektedir. İlgili bildirimleri yaparak mevzuata uygun gerekli izinleri alanlar tandır ekmeği üretebilmektedir. Bu konuda hiçbir yasal engel bulunmamaktadır. Takdir edilmelidir ki izinsiz ve denetlenmeyen bir ortamda üretilen gıdaların güvenilirliği kalmamakta ve halk sağlığı için tehlike oluşturabilmektedir.

2012/2 numaralı ekmek tebliği ise ambalajsız olarak satılan ekmek gibi ürünlerin mikrobiyolojik kontaminasyona maruz kalabileceği gerekçesiyle kasap, manav ve Pazar gibi yerlerde satışı yasaklanmıştır." denildi.

Faruk ÖZZENGİN Haberi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ürgüP - 5 yıl önce
toki ile ürgüp tandir ekmeğinin alakasi ne haberin kaynağina baktim öyle bir şey yok
Avatar
bilmemek değil... - 5 yıl önce
ürgüplüyüm diyorsun ama ne üzücü bilmiyorsun?ürgüp te tandırda yapılan unlu mamüller üretilip satışı yapğılıyor...
Avatar
ÜRGÜP - 5 yıl önce @bilmemek değil...
değerli arkadaşım cahillik işte böyle oluyor haberi okursan ne demek istediğimi anlarsın başlıkta tandır ekmeğine yasal düzenlemeden bahsediyor ama ilk paragrafta ve başlığın altında tokiden bahsediyor ürgüp taşı kullanılacak diyor ve tandır ekmeğinin asıl haberine geçiyor. başlık başka haber içeriği başka karışmış şimdi beni anlamışsındır sayın bilmemek değil... adlı kullanıcı arkadaşım
Avatar
ürgüp - 5 yıl önce
ilgili düzeltmeden dolayı editöre teşekkürler
Avatar
Abdullah çelik - 5 ay önce
Tandırda Lavaş yapabilirmiyiz