banner461
banner195

Türk Eğitimsen'den 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Adına Kadın Kolları Başkanlığı Türk Kadının Siyasi Haklarına Kavuşmasına Dair Mesaj Yayınladı.

Türk Eğitimsen'den 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı
05 Aralık 2017 Salı 16:03

banner143
banner134
Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Adına Kadın Kolları Başkanlığı 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü için mesaj yayınladı.
İşte o mesaj: 

Bugün 5 Aralık, bundan tam 83 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkıın verildiği gündür. Kutlu olsun...
Devletlerin demokratikleşme sürecinin en önemli adımlardan biri de elbette kadınların aktif olduğu,seçme ve seçilme haklarına sahip olduğu bir yönetimle mümkündür. Tarihimiz boyunca gerek devlet idaresinden, gerekse çalışma ve aile hayatına kadar hayatın her devresinde aktif rol oynayan kadınlarımızın elbette yönetimde de söz sahibi olması kaçınılmazdır.Bu vizyonla yola çıkan ulu önder Atatürk ;1925’te Kastamonu’da yaptğı bir konuşmada “Toplumu kalkındırmak istiyorsak,izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çaşılmalarımıza ortak etmek,hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının bilimsel,toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı,yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.” Bu itibarla önce belediye seçimlerine katılma, ardından ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerine , ardından da  nihayet 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan değişiklik ile TBMM’sinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiş,8 Şubat 1935 yılındaki 5. Dönem TBMM seçimlerinde 17 kadın milletvekili meclise girmiştir.
Türk Eğitim Sen ailesi olarak kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor ve sözlerimi Ulu Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda Kara Adile Hanım(Tarsuslu Kara Fatma)’a söylediği sözlerle tamamlamak istiyorum. “Ey kahraman Türk Kadını ,sen yerde sürünmeye değil,omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”
Ayşegül Baki
Nevşehir Türk Eğitim Sen Kadın Kolları Bşk. Yönetim Kurulu 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.