banner461
banner195

Tuzköy Unutuldu mu?

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde yıllardır gündemden bir türlü inmeyen kanserli bölgelerin ıslahı çalışması henüz tamamlanmış değil. Bu çalışmaların ne zaman tamamlanacağına ise henüz kimse tam bir cevap veremiyor.

 Tuzköy Unutuldu mu?
30 Mayıs 2014 Cuma 17:23

banner143
banner134

 Tuzköy Unutuldu mu?

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde yıllardır gündemden bir türlü inmeyen kanserli bölgelerin ıslahı çalışması henüz tamamlanmış değil. Bu çalışmaların ne zaman tamamlanacağına ise henüz kimse tam bir cevap veremiyor.

Beldenin Yeni, Cumhuriyet ve Hürriyet mahallelerinin bazı bölümlerinde konutların yapı taşlarında bulunan ve solunum ve tozlaşma yoluyla vücuda rahatlıkla girebilen zeolit grubu Erionit isimli kayacın özellikle orta yaş grubunda etkili olduğunu, bu tanının konduğu hastaların da ortalama 3- 4 ay gibi bir süreçte yaşamını yitirdiğini ifade edildi.

Kanserde erken tanı ile tedavi edilebilirlik oranının ciddi anlamda artmasına karşın, Mezotolyoma türünün insanlara yaşam hakkı tanımadığını aktaran Yetkililer, 1970'li yıllardan 2013 yılına kadar 900'e yakın belde sakininin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Belde de kanser hastalığının son bulması aşamasında yapılan çalışmaların ardından beldenin kanserli köy sıfatından kurtulması daha ne zamana kadar bekleneceği ise merak konusu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bi nane olmaz daha - 4 yıl önce
Oraya