banner461
banner195

Üç Aylar Başladı ... Hayırlı Kandiller

Müslümanlar için önemli gün ve gecelerden Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç ayların başlamasını müjdeleyen Regaip Kandili yarın kutlanacak.Nevşehir Müftüsü Yakup Öztürk, Regaib Kandili gecesinde yapılan duaların ret olunmayacağını, kabul edileceğini söyledi.

 Üç Aylar Başladı ... Hayırlı Kandiller
30 Nisan 2014 Çarşamba 16:24

banner143
banner134

Müftüsü Öztürk: Regaib Kandili Gecesinde Dualar Kabul Olur

 Nevşehir Müftüsü Yakup Öztürk, Regaib Kandili gecesinde yapılan duaların ret olunmayacağını, kabul edileceğini söyledi. Öztürk, bu gecede yapılan namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verileceğini de belirterek, af ve mağfiret niyazıyla dualar edip, gözyaşı dökme tavsiyesinde bulundu.

Müslümanların; rahmet, bereket ve mağfiret iklimi üç aylar içerisinde mübarek bir gece olan Regaib kandilini idrak etmenin huzur ve mutluluğu içinde bulunduklarını belirten Öztürk, “Sevgili Peygamberimiz (sav) 'Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar reddolunmaz, kabul edilir. Bunlar; Recep ayının ilk Cuma gecesi yani Regaib Kandili gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi yani Berat Kandili gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.' buyurmuşlardır. Dolayısıyla duaların makbul olacağı bu gecede Regaib kelimesinin anlamına da uygun olarak günahlardan arınmak için dualar ederek, bol bol af ve mağfiret niyazında bulunarak ve ibadetlerle meşgul olarak gecenin feyz ve bereketinden faydalanmak gerekir. Af ve mağfiret niyazıyla dualar edip, gözyaşı dökelim ki huzur ve sükun bulmuş gönüllerimizde yeni güzellikler ve iyilikler ekecek alanlar açılsın. Affedilmişliğin huşu ve ferahlığıyla, hayatımızda yeni güzel başlangıçlar yapmanın imkanı doğsun” dedi. 

Bu geceyi vesile bilerek amellerimizin ve ahlakımızın muhasebesini yapmalı, kendi eksik ve ayıplarımızı düşünmeli ve bunlardan arınmanın yollarını aramalıyız diyen Müftü Öztürk, “Başkasının yapıp ettikleriyle zaman geçirmemeliyiz. Bu arada eksiklik ve noksanlıklarımızın ikmali için kendimize dua ederken diğer mümin kardeşlerimize dua etmeyi de unutmayalım. Özellikle zulüm ve savaş şartlarında hayatta kalma mücadelesi veren tüm inananlar için, memleketimizin salah ve dirliği için dua ve niyazda bulunmayı ihmal etmemeliyiz. Ahlaki ve ailevi değerlerin erozyona uğradığı günümüz şartlarında, bu savrulmalara karşı dirayetli ve sağlam bir mukavemet gösterebilmek için, ahlaki ve ailevi değerlere sahip çıkarak ve ancak bunların bizzat uygulayıcısı olarak sorumluluklarımızı yerine getirebileceğimizi unutmamalıyız. Bu geceyi kararan gönüllerimizin aydınlanması ve arınması, günümüz insanının manevi hastalıklarına şifa olması ve yeryüzünün her bir tarafından yükselen özellikle Mısır ve Suriye gibi masum canları yakan savaş ve terör ateşinin sönmesine vesile kılması için Rabbimize dua ve niyazda bulunmamalıyız” diye konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.