banner461
banner195

Ünver : “19 Mayıs, Bağımsızlık İsteğinin Ruhlarda Yükseldiği Gündür”

Nevşehir Belediye Başkanı Ünver : “19 Mayıs, Bağımsızlık İsteğinin Ruhlarda Yükseldiği Gündür”

 Ünver : “19 Mayıs, Bağımsızlık İsteğinin Ruhlarda Yükseldiği Gündür”
15 Mayıs 2014 Perşembe 12:13

banner143
banner134

 Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, büyük Türk milletinin tarih sahnesinde hiçbir ülkenin boyunduruğu altında bulunamayacağını yeniden dünya insanlığına ilan ettiği gün olan 19 Mayıs 1919 tarihinin, esaret altındaki bir çok millete de örnek oluşturduğunu ifade etti.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Ünver mesajında, dünya tarihinde bir büyük dünya İmparatorluğunun çöküşüne sahne olan Mondros Mütarekesiyle birlikte , Anadolu’nun işgal kuvvetleri tarafından yağmalandığı günlerde bağımsızlık ve özgürlüğü kendine en temel hayat nizamı olarak değerlendiren yüce Türk Milleti’nin, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk etrafında kenetleştiği gün de olan 19 Mayıs 1919 tarihinin, Türk tarihi bakımından vazgeçilmez bir önem taşıdığı belirtti.

Ünver, mesajında daha sonra şu düşünceleri paylaştı; “ Döneminin en modern silah araç ve gereçlerine sahip işgal güçlerinin bu zenginliğine karşın, her türlü silah ve cephaneden yoksun ancak yüreğinde yaşattığı köklü inancı ile kurtuluş mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı Samsun’da,Türk Milletinin Bağımsızlık ateşinin ruhunda yükseldiğini de görüyoruz. Halkın yüreğinde adeta bayraklaşan bu yüce ruh, tüm ülkeyi çepeçevre sararak genişlemiş ve büyük Türk Milletinin kurtuluş mücadelesi bu tarihten itibaren köklü bir şekilde başlamıştır. Esaret altındaki milletlere de örnek oluşturan 19 Mayıs 1919 tarihi, şanlı kurtuluş mücadelemizin bir dönüm noktasını oluşturması açısından da vazgeçilmez bir önem ve değer taşımaktadır.19 Mayıs 1919 tarihinde bağımsızlığa olan inancımızın ardından birlik ve beraberlik ruhu ile bütünleşerek ,kurtuluşumuz sağlanmıştır. Bu vesile ile hemşehrilerim başta olmak üzere tüm Türk Milleti’nin, büyük önderinin Türk gençliğine armağan ettiği bu anlamlı bayramlarını kutluyor sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.”

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nEVŞEHİR CUMHURBAŞKANI - 4 yıl önce
cumhurbaşkanimiz bayram mesaji yayinlamiş ,
çok sevindirik oldum.