banner461
banner195

Üzüm Fiyatlarında yüzde 70 arttı

Nevşehir de üzüm fiyatlarının yüzde 70 arttığı gözlendi.

Üzüm Fiyatlarında yüzde 70 arttı
04 Eylül 2014 Perşembe 11:56

banner143
banner134
Nevşehir ve çevresinde üzüm üretiminin düşmesi ile üzüm fiyatlarında yüzde 70 oranında artış gözlendi.

Nevşehir ve çevre illerde hava şartları, don ve bazı bölgelerde de kuraklık ile üzüm üretiminde beklenen verim alınamazken, geçtiğimiz yıl aynı döneme nazaran fiyatların olumsuz etkilendiği de gözlendi.

Nevşehir’de pazara ve manavlarda üzümün azlığından ve az olması ile fiyatlarında ciddi şekilde artış göstermesinden şikayetçi olan vatandaş, fiyatların düşmesini bekliyor. Nevşehir de Pazar esnafı olan Erhan Doğan, bu yıl sadece üzümün değil bir çok meyvenin kuraklık ve don olaylarından etkilendiğini bu nedenle de fiyatların arttığını söyledi.Doğan, “bu yıl şeftali, muz, kayısı da ciddi oranlarda artış oldu. Ancak genelde Nevşehir bölgesinden gelen üzümdeki artış bizim işlerimizi zorlaştırdı. Nevşehir de yaşanan kuraklık, Mersin Adana bölgesinde de baharın ortasında don olmasıyla üzüm istenildiği kadar olmadı. Don ve kuraklık nedeniyle fiyatlar da geçen yıla göre iki katı artmış oldu” dedi.

Geçen sene 1,5 lira civarına sattıkları üzümü bu sene Ramazan ayından önce 2 lira’ya şimdi ise 3,5-4 liraya sattıklarını ifade eden Doğan, “Nevşehir de bırakın geçen seneyi Ramazan ayından öncesi ve sonrasında bile fiyatlar fark etti. Normal de şuan fiyatların 1,5 yada 2 lira civarı olması gerekirken, üzüm şimdi 3,5-4 liraya satılıyor. Bu haftalarda Nevşehir de ve yakın köylerde çıkan üzümlerin satılıyor olması gerekirken hem üzüm yok, olan da pahalı. Kuraklık ve istenilen yağışın olmaması fiyatları arttırdı. Bizim satarken zorlanıyoruz. Vatandaş iki, üç kilo almak yerine bir kilo alıp gidiyor.” Dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kapadokyalı - 4 yıl önce
sofralık desene haberınde mılletı kandırıyorsunuz üzümü gecen yıl 50kurusa sattık şimdi gene aynı nerde artış
Avatar
karacaşarlı - 4 yıl önce
sizin yaptınız haber sofralık lar için üzüm 2 yıldır 0.52 krş alim oluyor bide alanda olmuyor düzenli çifcinin bir yil boyunca emek harciyor sattiği fiyata bak bu konuda duyarli yetkililerimiz yokmu
Avatar
Üzümcü - 4 yıl önce
Nerde üzüm 3,4 lira iki yıldır 50 kuruşa satıyoruz
Avatar
çifci - 4 yıl önce
2 senedir fiyatlar aynı çat ve karacaşarın üzümleri bildiğim kadarıyla kaliteli nevşehirde daha çok üzümle uğraşan kasaba ve köylerimiz var bu üzümleri nevşehir neden kendisi degerlendiremiyor.
Avatar
Üzüm - 4 yıl önce
bu tür manşetler piyasayı olumsuz etkiler diye düşünüyorum
Avatar
MAHIR GEZMIS TUZKOYLU - 4 yıl önce
haberci bana koylunun ureticinin emek cinin elinden kac paraya cikmis onu haber yap simsar araci ,tefeci herzaman isini bilir mali goturur, uretici kazanmismi kazanmamismi ,onu yaz haber ver bekliyoruz
Avatar
Üzümcü - 4 yıl önce
Halciler ve kalpazanların fiyatı o yazdıklarınız... Çiftçi ne zaman satmış o fiyatlara? Daha seviyeli ve halk haberi yapalım lütfen. Kapitalizmin kölesi olmayalım. Nevşehirin para babaları para veya gevur arabası alıp satacağına , üzümle ilgili tesis kursun memlekete... Nevşehirde tek adam gibi üzüm alan firma kavaklıdere şaraplarıdır. O da sadece emir üzümü alır. Fiyatıda tahmini 1 veya 1.25 tl. Diğerleri en fazla 52 kuruş verir...
Avatar
ürgüp sofular köyü - 4 yıl önce
köyümüz nevşehir bölgesinin en kaliteli üzümlerini üretiyor hergün kayseriye sofralık üzüm gönderiyoruz bizde üzüm bol almak isteyenler köyümüze bekliyoruz .