banner461

Üzümlü Kilisesi Ayastefanos Antlaşması sonrası yapıldı

Nevşehir´in Derinkuyu ilçesinde, 19. yüzyıla ait Kapadokya'nın En Önemli Kiliselerinden biri olan Üzümlü (Theodoros Trion) Kilisesi´nin Sultan Abdülmecid Han tarafından yaptırıldığını biliyor muydunuz?

banner503
Üzümlü Kilisesi Ayastefanos Antlaşması sonrası yapıldı
16 Şubat 2017 Perşembe 10:51

banner143
banner134
Nevşehir´in Derinkuyu ilçesinde, 19. yüzyıla ait Kapadokya'nın En Önemli Kiliselerinden bir Rum kilisesi olan Üzümlü (Theodoros Trion) Kilisesi´nin Sultan Abdülmecid Han tarafından yaptırıldığını biliyor muydunuz?

Aziz Theodoros Trion Kilisesi (üzümlü Kilisesi)

Bölgenin önemli Rum yerleşimlerinden biri olan 19. yüzyıla ait üzümlü Kilise olarak da bilinen, çan kulesi de bulunan Aziz Theodoros Trion Kilisesi, Ayastefanos Antlaşması gereği Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığı olarak Sultan Abdulmecid döneminde yapıldı.

Kilisenin Yunanca kitabesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Agios Theodoros Trion'un bu çok kutsal kilisesi, İmparator Sultan Abdülmecid Han zamanında, onun yüksek iradesi ile Aziz İkonion (metropoliti) Neofitos Efendi'nin teşviki ile ve burada (Malakopi) ikamet eden Hristiyanların bağışları ile Haldiaslı baş mimar Kiriako Papadopoulos Efendi'nin zahmetleriyle inşa edilmiştir.
Agios Theodoros'a ithaf edilmiş ve kutsanarak açılmıştır. Ki onun (Agios Theodoros) vasıtalarıyla Allah bu memleketi bütün tehlikelerden korusun. âmin.
Sene 1858 Mayıs 15..."

Özellikle yabancı turistlerin daha çok ilgisini çeken Aziz Theodoros Trion Kilisesi, sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda, mimari plastik bezemelerinin zenginliği, anıtsal duvar resimlerindeki yüksek kalite ile de dikkat çekiyor.

Kilisenin yapılışında Selçuklu mimarisinden etkilendiği belirtiliyor.

Üzümlü Kilise, her yıl Mayıs ayında Fener Rum Patriği Bartemelos'un da katıldığı bahar ayinine ev sahipliği yapıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.