banner461
banner195

Yerel Seçimlere Sadece 11 gün kaldı

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere 11 gün kala, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin yasakları yarın başlıyor.

Yerel Seçimlere Sadece  11 gün kaldı
19 Mart 2014 Çarşamba 13:38

banner143
banner134

 YSK’nın oy verme gününden önceki on gün içinde 20-29 Mart 2014 tarihleri arasında uygulamaya koyduğu esas ve yasaklar şöyle:

"- Yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtımının yapılması yasak.

- Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiği açıklanacak.

- Propaganda için kullanılan el ilânları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk bayrağı ve dini ibareler bulundurulamayacak.

- Siyasi partiler ve adayların, yapacakları propagandalarda Türkçe kullanmaları esastır.

- Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, oy verme gününden önceki otuzuncu gün olan 28 Şubat 2014 Cuma gününden itibaren kendilerini tanıtıcı poster, parti bayrağı, ilân, pankart veya afiş gibi malzemeleri asmak veya yapıştırmak amacıyla, o seçim çevresi içerisinde belediyelerce doğrudan kullanılan ve ilçe seçim kurullarınca belirlenen sabit ilân ve reklam yerlerinden süresi, sayısı ve ücreti eşit olmak şartıyla yararlanabilecekler.

-Vatandaşların oy verme gününden önceki otuzuncu gün olan 28 Şubat 2014 Cuma gününden propaganda süresinin bitim günü olan 29 Mart 2014 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar konutlarına, iş yerlerine veya taşıtlarına, siyasi partilere ya da adaylara ait bayrak, afiş veya poster gibi tanıtıcı malzemeleri asabilecekler veya yapıştırabilecekler, bu ilan ve reklamlar her türlü vergi ve harçtan muaf olacak. Konut veya işyeri olarak kullanılmayan binalar ile iskâna açılmamış ya da inşaat halindeki yapılara, siyasi partilere ve adaylara ait bayrak, afiş veya poster gibi tanıtıcı malzemeler asılamayacak ve yapıştırılamayacak.

- Seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2014 Çarşamba gününden oy verme gününü takip eden güne kadar şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan hava, kara, deniz ve raylı sistem taşıtlarında yer alan reklam yerleri ve araçlarında, siyasi propaganda içeren her türlü yayın yapılmasının yasak. Toplu taşıma araçlarına tahsis edilmiş üstü kapalı duraklar ile yolcuların inip bindiği kapalı alanlarda da aynı yasak uygulanacak.

- 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri, umumi menfaatlere hâdim cemiyetler ve Bankacılık Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler tertiplenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak.

- 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan ve bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacaklar. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.

- 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memurun katılamayacak”.

İşte Nevşehir AK Parti ve MHP de bugün....

AK PARTİ

AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver gün içerisinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak seçim çalışmalarına devam ediyor. Ünver ziyaretlerinde zaman zaman vatandaşlar ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmezken vatandaşlara Nevşehir'de 10 yıllık Belediye Başkanlığı görevi süresince neler yaptıklarını ve önümüzde ki dönem içerisinde neler yapılacağı konusunda bilgiler veriyor.

AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver akşamları ise ev ziyaretlerinde bulunuyor. Ev ziyaretlerinde adeta mini bir miting havası şeklinde geçiren Ünver gece yarılarına kadar çalışmalarına devam ediyor.

AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver'in ziyaretlerine AK Parti Merkez İlçe Başkanı Salih Açıkgöz, Gençlik Kolları Başkanı Rauf Yanar, Belediye Meclis Adayları eşlik ediyor.

MHP

MHP Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Varol sabahın erken saatlerinde başladığı esnaf ziyaretlerine akşama kadar devam ediyor. Varol esnaf ziyaretleri esnasında vatandaşlar ile kucaklaşıp kendisine ve partisine destek isterken özellikle gençlerin Varol ile fotoğraf çektirmesi dikkatlerden kaçmıyor. MHP Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Varol Belediye Başkanı görevine seçildiği takdirde Nevşehir'e neler yapılacağı konusunda ziyaret etmiş olduğu vatandaşlara bilgiler aktarıyor.

MHP Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Varol'da gece yarısına kadar çalışıyor. Gün içerisinde esnaf ziyaretlerinin ardından parti İl binasına geçen Varol ve ekibi burada günlük durum değerlendirmesinde bulunuyor. Parti de yapılan mini toplantının ardından ise MHP Belediye Başkan Adayı Varol ev ziyaretlerine gidiyor. Akşamları iki veya üç ev ziyaretinde bulunan Varol burada vatandaşlarla kucaklaşıyor.

MHP Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Varol'un ziyaretlerine MHP İl Başkanı Göksel Taşçı, MHP Merkez İlçe Başkanı Burak Kalfaoğlu, MHP İl Başkan Yardımcısı Eyüp Öz, İl Genel Meclis Adayları ve Belediye Meclis Adayları eşlik ediyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
akp - 4 yıl önce
akp dıyor halk