banner461
banner195

“Anadolu Geleneksel Evleri ve Kapadokya“ Semineri Verildi

Girne Amerikan Üniversitesi’nde mimarlık seminerleri devam ediyor!

“Anadolu Geleneksel Evleri ve Kapadokya“ Semineri Verildi
07 Aralık 2015 Pazartesi 15:52

banner143
banner134
 Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Zafer Akdemir’in “Anadolu Geleneksel Evleri ve Kapadokya” üzerine yaptığı sunum Girne Amerikan Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Sunumda Anadolu’nun çeşitli bölgelerinin yerel ve geleneksel mimarisinin kültürel ve mimari özellikleri, mekansal kullanım, yerel malzemeler ve bu malzemelerin özelliklerinin analizi yapıldı, konuyla ilgili çeşitli örnekler sunuldu. Seminerde Anadolu’nun, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir köprü niteliğinde olduğunu, tarihi boyunca çok önemli kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyleyen Yrd.Doç.Dr. Zafer Akdemir, bu nedenle Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yeralan konut malzemelerinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Seminere katılım yoğundu
Seminer, Girne Amerikan Üniversitesi, Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi akademik kadrosu ve öğrencilerinin yogun katılımıyla gerçekleşti.

Seminer sonrasında GAÜ Medya’ya açıklamada bulunan GAÜ İçmimarlık Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sanem Sadri, Mimarlık Fakültesi’nin gelenekselleşen ve her Cuma gercekleştirilen seminerlerinde, öğrencileri alanında uzman isimler ile buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

Farklı bakış açıları
Doç.Dr. Senem Sadri, öğrencilerin artık her Cuma günü kendi akademik kadrolarının yanında farklı üniversitelerden gelen akademik kadro ile buluşmaları ve farklı bakış açılarına sahip olmalarının bilincinde olunduğunu ve pratik çalışmaları seminerler ile desteklediklerini ifade etti. Cuma Seminerleri’nde akademik kadro ve öğrencilerden seminere gösterilen ilgi ve bunun yanında seminer sonrası sorulan sorular ve yapılan analizlerin bu çalışmanın en keyfli yanı olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Senem Sadri, hem GAÜ Mimarlık Fakültesi, hem de GAÜ adına seminer sonunda İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Zafer Akdemir’e teşekkür plaketi takdim edildiğini söyledi.

Kültürlerin mimariye yansıması
Mekansal örgütlenmelerle kentsel yapı içerisindeki yerlerin farklı kültürlerin izlerini taşıdığının altını çizen Doç.Dr. Senem Sadri, gerçekleştirilen sunumda farklı kültürel çeşitlilik ve bunun mimariye yansıması açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Seminer sonunda GAÜ İçmimarlık Bölüm Başkanı Doç.Dr. Senem Sadri ve GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Do.Dr Mehmet Adil’e plaket verildi.Kıbrıs Postası 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.