banner461
banner195

BBC’den çirkin provokasyon

BBC, Charlie Hebdo saldırısı sonrası yayın politikasını değiştirme karara alarak Hz. Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri gösterdi.

BBC’den çirkin provokasyon
12 Ocak 2015 Pazartesi 22:12

banner143
banner134
 İslamofobinin tartışıldığı bu günlerde İngiliz medya kuruluşu BBC tansiyonu yükseltecek bir adım daha attı. Charlie Hebdo sonrası yayın politikasını değiştiren BBC, Hazreti Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi...
Charlie Hebdo tartışmalarının ardından tekrar islamofobi konuşulurken İngiltere'nin önde gelen medya kuruluşlarından BBC yine infial yaratacak bir girişime imza attı.
Şimdiye dek yayın politikası gereği Muhammed peygamberin tasvir edildiği çizimler ya da görüntüleri yayınlamıyordu BBC.
Ancak Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrasında bu kuralı kaldırdı.
Saldırıda hayatını kaybeden karikatüristlerden Stéphane Charbonnier, nam-ı diğer 'Şarb'ın fotoğrafını yayınlayan BBC, o sırada derginin Hazreti Muhammed'in saygısızca karikatürünün yapıldığı kapağını da gösterdi.
İngiliz televizyonu böylece editöryal kılavuzundaki "Hazreti Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez" maddesini de çiğnemiş oldu.
Yalnızca bununla kalınmadı

Ardından BBC'nin ilkekleri içinde bulunan bu kuralını kaldırdı. BBC'den yapılan açıklamada, kılavuzun eski olduğu ve kurumun özgürlük anlayışını yansıtmadığı için söz konusu kuralın değiştirildiği belirtildi.
Tansiyonun gergin olduğu, tüm dünya liderlerinin ortak açıklama yaptığı bu günlerde BBC'nin özellikle kural değiştirmesi eleştirilere neden oldu.
Haber7

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yazık - 4 yıl önce
Bir konuda saygı bekliyorsaniz once kendiniz saygı göstermelisiniz. Saygi gostermiyorsaniz saygi gormeyide beklemeyin lutfen. İslam dini hoşgörü dinidir. Hadi bana ititaz etsin birisi hanginiz dalga geçmedi gayrimüslimlerin kutsal saydığı noel babayla . Gayrimuslimleri hanginiz küçük gormedi ? O sizin.kucumsediginiz küçük şeyler onlar için kutsal ,kıymetli şeyler. Onlarda bizim en değerli insanımız peygamberimizin karikaturunu çizmiş. Doğru mu bu hayır cok yanlış bir hareket ama yapılmasını istemiyorsan sende yapmayacaksın.
Avatar
polat - 4 yıl önce
Zalimler için yaşasın cehennem