banner461
banner195

Çiftçi 2 Yıllık Borcunu Ödeyebilecek Duruma Geldi

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, patates hasadının ardından bölgede oluşan patates fiyatlarının çiftçinin geçtiğimiz iki yıllık borcunu ödeyebilecek bir seviyeye geldiğini söyledi.

Çiftçi 2 Yıllık Borcunu Ödeyebilecek Duruma Geldi
06 Eylül 2013 Cuma 11:19

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, patates hasadının ardından bölgede oluşan patates fiyatlarının çiftçinin geçtiğimiz iki yıllık borcunu ödeyebilecek bir seviyeye geldiğini söyledi.

Bölgede patates üretiminin düşmesi ve patates fiyatlarının Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de yükselmesiyle birlikte Çiftçinin ekonomik olarak az da rahatladığına değinen Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, 3 Kilosu 5 TL den pazarda satılan ürünün çiftçiye ekonomik manada bir rahatlama sağlayacağını dile getirdi.

Ekiz, “Patates ürünündeki fiyat değişikliğinin tek nedeni ekim azlığıdır. Ekimin az oluşunun nedeni ise çiftçinin ekonomik olarak aşırı derece de zayıflamasıdır. Buna bir örnek verecek olursak Kaymaklı bölgesinde 432 çiftçimiz sulu ekim yaparken bugün bu sayı 45’e düştü. MEDAŞ’a olan borçların ödenmesinde büyük sıkıntı var, gübre alacak para bulamaz hale gelmiş çiftçimiz. Bölgemizde % 20 dolayında ekim yapıldı. Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de 70 ile 80 Kuruş arasında tarlada satış yapılıyor. Perakende de ise 3 kilosu 5 TL den satılıyor. Bazen lekeli ya da biraz daha küçük patatesler ise kilosu 1 TL den satılıyor. İnşallah bu fiyatlarla iki yıllık kaybını çiftçi giderebilme durumuna gelmiş durumda” dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
çifçi - 5 yıl önce
sayın mustafa ekiz başkanım siz hiç çiftçilik yaptınızmıda çifçiler hakkında bu kanıya vardınız.çiftçi aç karnını doyuramıyor kaç kişi fasulye patates ekti çiftçi iki yıldır zarar ediyor daha o zararlarını çıkaramaz bırakın iki yıllık borç ödemeyi.hani derlerya el elin eşeğini türkü çağırarak ararmış.
Avatar
HADİ ORDAN......... - 5 yıl önce
sayın mustafa ekiz sen hayatında hiç fasulye patates ektinmiki sen kalkıp patatesin değerinden bahsediyorsun ikinci bir husus bölgemizde henüz sadece bir iki kişi hasat etmeye başladı sen genelden bahsediyorsun birde fiyatlar senin dediğin gibi değil en iyisi 0,35 kuruş olan patatesi sen kalkıpda 75-80 kuruş dersen birileride sana hadi ordan derler nevşehirde bir dönüm bile gelmeyen bağ evi olanı kalkarda ziraat odasına başkan yaparsan eşşeği değil türkü çağırarak davul zurna ile aramaya kalkar
Avatar
derinkyulu - 5 yıl önce
sayım baskan ben bugün patates sökümü yapıyorum kilosu 38 krş.onada zor müşteri buluyoruz sen kurusıkı atıyorsun galiba aç telefonu derinkuyu ziraat odası başkanı yavuz beye sana derınkuuda patatesin kaç lıra oldugunu öğren öyle pazarda şu para tezgahta şu parayla olmaz kurusıkı atma gerçekleri öğren
Avatar
gerçek - 5 yıl önce
Sen beceriksizsen adam ne yapsın