banner461
banner195

Dil Fermanı Yıl Dönümü‏

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube başkanı Mustafa Uğur 13 Mayıs Karamanoğlu Mehmet Bey’in Dil Fermanı münasebetiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Dil Fermanı Yıl Dönümü‏
14 Mayıs 2013 Salı 14:59

banner143
banner134

 Şube Başkanı UĞUR’un açıklması şu şekilde ;

 

 

Dilimiz , Bayrağımız ve  vatanımız ile ilgili ağır bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde  Karamanoğlu Mehmet Bey 1277 yılında yayınladığı fermanla "Şimden gerü hiç gimesne divânda, dergâhda, bergâhda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye." diyerek Türk dilini devletin resmi dili olarak ilân ederken, aradan geçen yedi yüz otuz altı sene içerisinde o günlerde Türk milletini kültürel uyandıran beyimize karşılık bugün ülkeyi yönetenler yeniden Milletimizi Kültürel uykuya yatırılması için , hatta inkar için çabalamakta ve uygulamalar ile bunu ispatlamaktadır.

 

Diğer taraftan bu ülkenin kurucusu  Türkçe sevdalısı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal’de  aynı şekilde Türk ve Türklük için yapmış olduğu çalışmalar ve eserleri nedeni ile  sorgulanmakta onun açtığı Milli yol ve Milli ruh uykuya yatırılmaktadır.

 

Türk Milleti beş bin tarih sahnesinde hiçbir zaman dilinin , kültürünün unutturulmasına , uykuya yatırılmasına müsaade etmemiş , tarih sahnesindeki binlerce olaylardan hep zaferle çıkmış dilini , kimliğini , kültürünü hep yaşatmıştır.

 

Başta Karamanoğlu Mehmet Bey olmak üzere, Ulu Önder M.Kemal Atatürk ‘ü , Kaşgarlı Mahmut’u  Gaspıralı İsmail Bey’i  bu Millet unutmayacak onların bıraktığı  Dil şuurunu hep yaşatacaktır.

 

Tüm Türkçemiz ve Dil kahramanlarımızı , bugün dolayısıyla Karamanoğlu Mehmet Bey’i Rahmet ve minnetle anıyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.