banner421
banner461
banner195

Ecdada Saygı Bu mu?

Nevşehir’in değerli alimlerinin kabirlerini birçok vatandaş bilmiyor. Her gün defalarca yanı başından geçtiğimiz, İslam Alimleri’nin ebedi istirahatgahlarının bakımsızlıkları dikkat çekiyor

Ecdada Saygı Bu mu?

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in değerli alimlerinin kabirlerini birçok vatandaş bilmiyor. Her gün defalarca yanı başından geçtiğimiz, İslam Alimleri’nin ebedi istirahatgahlarının bakımsızlıkları dikkat çekiyor

Nevşehir’de yaşamış evliyalardan Hasan Dede Türbesi’nin çevresi duyarsız kişi veya kişilerce talan ediliyor. Özellikle gece bu alanı mekan edinen şahıslar etrafa bira şişelerini bırakarak manevi şahsiyetlere saygısızlıkta sınır tanımıyor.

Çevre sakinleri ise Belediye’nin burayı sürekli gözetim atında tutacak bir personel bulundurması için müracaatta bulunacaklarını belirtiyor. Ne Hasan Dede Türbesi ne de çevresindeki alimlerin kabirlerini ziyaret edenlerin yok denilecek kadar az olduğunu belirten Mehmet Tanrıverdi adlı vatandaş, "Nevşehir böyle değerli zatları çabuk unuttu. Kabirleri ziyaret edip bir Fatiha okuyan bile zor görülüyor" diye dert yandı

Hasan Dede Türbesi’nin hemen yanındaki kabirlerde ise, Nevşehir’in tanınmış din alimlerinin kabirleri bulunuyor.
Çokça bilinmediğinden olsa gerek yeterince ziyaret edilmeyen bu kabirlerde 1947 yılında vefat eden Kıratlı Hoca Hafız Ahmet Efendi,  14 Şubat 1952 yılında vefat eden Demir Hafız Hoca, 1964 yılında vefat eden Saatçi Hoca olarak bilinen İbrahim Kozan Hocaefendi’nin kabirleri bulunuyor.

Anadolu'da yetişen velîlerden. On sekizinci asırda Nevşehir'de yaşamıştır. Türbesi Nevşehir'de ziyâret mahallidir. Halk arasında meşhûr olup Hasan Baba ve Hasan Emmi diye de tanınır.

Halkın, tevekkülü, çalışkanlığı ve üstün ahlâkı ile çok sevdiği ve hürmet gösterdiği bir Velî idi. Sohbetleri ve güzel ahlâkı ile insanlara çok faydalı olmuştur. Gariplerin, yetimlerin ve hastaların yardımına koşar, onlara her yönden destek olurdu.
Menkıbeleri halk arasında çok yaygın olup, bazıları şöyle anlatılmıştır:

Bir gün dostlarından birisi vefât etmek üzere iken başında bulunup ona duâ etmişti. Hasta son anlarını yaşadığı sırada armut istemişti. Mevsim kıştı. Dışarıda şiddetli tipi vardı. O mevsimde armut bulmak mümkün değildi. Hastanın başında bulunan yakınları ne yapacaklarını şaşırarak, Hasan Dede'nin yüzüne bakışıp; "Bize yardımcı ol, ne yapalım, hastanın bu arzusunu yerine getiremeyeceğiz." dediler. Hasan Dede çâresiz kalan ve çok üzülen bu insanlara; "Üzülmeyiniz, buluruz. Allahü teâlâ bir imkân ihsân eder. Biraz bekleyin." diyerek dışarı çıktı. Kısa bir müddet sonra elinde küçük bir armut dalı ile içeri girdi. Armut dalı üzerinde yemyeşil tâze yapraklar ve olgunlaşmış sapsarı armutlar vardı. Sanki yaz mevsiminde dalından kırılmış gibi idi. Hastanın başında bulunanlar bu hâli görünce, bu işin Hasan Dede'nin bir kerâmeti olduğunu anladılar. Ona olan derin muhabbetleri ve gösterdiği yakın alâka hepsini ağlattı. Armutları verip, hastanın gönlünü hoş ettiler. Hasta kısa bir süre sonra vefât etti.

Hasan Dede kendi el emeği ile kazandığı helal yiyecekleri yer, buna çok dikkat ederdi. Bu sebeple kendi bağında, bahçesinde çalışırdı. Çalışmaları sırasında namaz vakti girince cemaati aslâ kaçırmaz, câmiye gider, cemâatle namaz kılardı. Namazdan sonra da halkın can kulağı ile dinlediği sohbetlerini yapar, yine işine dönerdi. Bir gün yine bir namaz vakti câmiye gelmişti. Bağını bellemek için kullandığı belini de yanında getirip câminin girişinde bir yere koydu. Namaza durdu. Bâzı kimseler cemâat namaza durunca Hasan Dede'nin belini kimse görmeden alıp minâreye sakladılar. Namaz bittikten sonra Hasan Dede hiç kimseye bir şey söylemeden minareye çıkıp belini aldı. Tebessüm ederek, güler yüzle bağına gitti. Onun bu güzel halleri, kimseyi incitmemesi, kırmaması, herkesin iyiliği için çalışması, çevresinde mükemmel bir örnek teşkil ederdi. Kabri üzerindeki tek kubbeli türbe on sekizinci asırda yapılmıştır. Türbesinin çevresi bir dinlenme parkı hâline getirilmiş ve ağaçlandırılmıştır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
okumak lazımmm - 4 yıl önce
hasan dede türbesinin yanından geçerken fatiha okuyun arkadaşlar size şefaat eder
Avatar
ANLADINIZMI ŞİMDİ EYY AHALİ - 4 yıl önce
niye iki yakamızın bir araya gelmediğini şimdi anladınız mı?
ölüsüne saygısı olmayanın dirisinde faydası olmaz.
ahmet