banner461
banner195

Hasan Dede Türbesinden…

18 yy. ortalarında yaşayan Örnek yaşayışı ahlakı ve güler yüzlülüğü ile dönemin dini büyüklerindendir.

Hasan Dede Türbesinden…
11 Ocak 2013 Cuma 13:16

banner143
banner134

 HASAN DEDE TÜRBESİ :18 yy. ortalarında yaşayan Örnek yaşayışı ahlakı ve güler yüzlülüğü ile dönemin dini büyüklerindendir.Döneme yaşayışı ile örnek olan ve bazı rivayetlere görede halkımıza ışık tutmuş Hasan Emminin bağ bahçe tarla işi yaptığını biliyoruz.Kendisi ile ilgili hiçbir yazılı kaynak olmayışı hakkında bilgiler elde etmek için bizi yaşayan kaynaklara başvurmaya sevk etmiştir.Bizde yaptığımız araştırmalardan sonra konuşan tarihi kaynaklarımızın rivayetlerinden şu bilgilere ulaştık(AraştırmaYıl:1996):Hasan emmi aslen Nevşehir (muşkara) li olup

Buraya nerden geldiği hakkında bilgiye ulaşamadık ama yaşadığı dönemde ki evini bulduk.Nevşehir belediyesinin eski yetiştirme yurt yolunun uzantısında eski bir evde yaşadığını öğrendiğimiz velinin şuan için evinde hala yaşayan bir ailenin olduğunu gördük.Ailenin de müsaadeleri ile gezdiğimiz evin en alt kısmında (bodrumunda) Hasan Emminin çile hane olarak ibadet ettiği küçük oda gözlerimizden kaçmadı.Burada mahalle sakinlerinden yaşça büyük fertleriyle yaptığımız söyleşide Hasan Emminin hala yaşayan torunları olduğunu öğreniyoruz.Nevşehir kasaplar çarşısının belediye caddesine inen yokuşu üzerinde birbirine paralel iki sokağında iki yaşlı dedenin birisinin terzilik diğerinin de ayakkabı tamir ve satışı yaptığını öğreniyorduk.(uyan baba ve Gönen babalar)Onlarla yaptığımız yaşayan tarih araştırmalarından edindiğimiz bilgilerde iki hikaye öğreniyoruz.Hasan Emminin Kadirah Değirmendere denen mevki civarındaki tarlasında çıkardığı suyun etrafı daha sonra düzenlenmiş ve mini havuz haline getirilmiştir.Tarlasından camiye namaz için gittiğinde o dönem de yaşayan çocukların cami girişine bıraktığı belini minareye sakladıklarını ve Hasan Emminin namaz bitiminde kimseye bir şey demeden eliyle koymuşçasına buradan belinin alıp çocuklara gülümseyerek tarlaya çalışmaya gittiğini biliyoruz .

 

 

Ayrıca bir gün soğuk bir kış mevsiminde ağır olarak zekarette bir kişinin ölüme yakın son arzusunun bir armut istemesi üzerine yakınları hemen bu şahsiyetin son arzusunu yerine getirmek için bu isteği Hasan Emmiye ulaştırırlar.Daha sonra Hasan Emminin o dönemde mümkün olmayacak ve akıl almayacak şekilde ağacından adeta yeni koparılmış yaprakları üzerinde armut ile bu eve gelip hastanın son arzusunu yerine getirmiş,hasta armudu yedikten kısa bir süre sonra gözlerini dünya kapamış .Yakınları Hasan Emmiye dualar etmiş ve minnettar kalmıştır.

Mezarı Nevşehir’de anayol üzerinde(karayolları il müdürlüğü karşısı,il kültür müdürlüğü yanındadır. ) bir türbede olup halk tarafından devamlı ziyaret edilir.

Türbe tipik Osmanlı mimarisinin estetik özelliklerini taşır.Bahçesinin de bünyesinde yer aldığı türbe içerisinde çeşitli ağaçlarla kaplı olup etrafı her bahar mevsimi ile çiçekler ,güller,lalelerle bezenmiş şekilde çok güzel bir görünümdedir.Türbe bölgeye has olarak ,sarıtaş la yapılmış olup oval şekildeki türbenin kenarlarında minik altı penceresi,üstünde küçük bir minyatür tepeliği vardır. Türbenin etrafında sarıtaşlara sarılarak dolanan üzüm asmaları güzel ve hoş görünümünün yanı sıra, yaz mevsiminde kendisini ziyarete gelen konuklarına adeta üzüm ikram eder.

Türbenin anayola bakan bahçe kısmında yine Nevşehir’in bir dönemin de yaşamış,güzel ahlakı ile Nevşehir e mal olmuş şahsiyetlerin mezarlarını görmekteyiz.Bu mezarlar Hasan Emmi Türbesinin bahçesine Daha sonradan defnedilmiştir.(Demir Hoca,Saatçi Hoca,Kıratlı Hoca …bu isimlerden bazılarıdır.)

Nevşehir Belediyesi Türbenin korunması ve türbe kapısının ziyaretçilere açık tutulması için birde bekçi görevlendirmiştir.Ayrıca Yine Nevşehir belediyesi park bahçe işleri Türbenin Çevre düzenlemesi görevini yapmaktadır.Bahçe içerisinde hayırseverlerce yaptırılan birde çeşme bulunmaktadır.Şehir içinden ve şehir dışından gelen bir çok insan türbe ziyaretlerinde dualar okuyup,şükür namazları kılarken bazılarıda ,mum yakarak ve bez bağlayarak dileklerde bulunurlar.Özellikle şehir halkı düğün ve sünnet konvoylarını bu türbe yolu üzerinden geçmesine önem verirken bu olay artık yörede gelenekselleşmiştir.

 

ARAŞTIRAN VE DERLEYEN : Fikret Çapacı / FİB Ajans


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
şefik kardaş - 5 yıl önce
evet hasan emmi için yapılanlar rezalet ne bir bilgi ne bir saygı her tarafı içki şişelerıyle dolu mezarlıklar harap içinde heralde 5 senedir bakan ilgilenen yok zaten orayı hasan ünver yıkar bence nevşehirin bir büyük zatı hasan emmi oda kımse bilmiyor .......
Avatar
ahmet yazgı - 5 yıl önce
malesef orası kaderine terkedilmiş durumda..daha güzel bir düzenleme yapılabilir...
Avatar
sultan - 5 yıl önce
yetkililerden temizlik ve bakımına dikkat edilmesini rica ediyorum içini ilkkez gördüm ama bekledigim gibi cıkmadı her yer toz toprak içinde yazıkk
Avatar
Ayşe Söyler - 4 yıl önce
Bir Allah dostunun mezarı ancak bu kadar bakımsız olabilir. Nevsehirde ilk duzeltilip bakim yapılacak olan yer orasıdır. NEVSEHIR'in manevi büyüğüne saygı duyarsak manevi kapılar da bizlere açılır. Gerekli yerlere duyrulur.