banner461
banner195

Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurular 29 Mart Günü başlıyor

Ombudsmanlık" olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurular başlıyor.İçerisinde Eski AK Parti Nevşehir Milletvekili Av.Mehmet Elktamış ın da kamu denetçisi olarak bulunduğu Ombudsman yarın resmen işbaşı yapıyor.

Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurular 29 Mart Günü başlıyor
28 Mart 2013 Perşembe 11:07

banner143
banner134

 Şikayetler 29 Mart günü başlıyor

 

 

 15 Şubat 2013 tarihinde Kamu Denetçiliği Uzman alımlarını tamamlayan Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu;  Kurumun 29 Mart 2013 tarihinden itibaren şikayet başvurularını kabul etmeye başlayacağını, ancak  hangi alanlarda şikayetin yoğunlaşacağını öngörebilmenin mümkün olmadığını,   vatandaşların daha çok şikayetlerinin olduğu hassas alanların bulunduğunu ve vatandaşın, en seri ve en ucuz şekilde hiç bir engelle karşılaşmadan bizzat gelerek, elektronik ortamda, illerde valilere, ilçelerde kaymakamlıklara müracaat ederek kendilerine verebilecekleri formları Kuruma  ulaştırabileceklerini, yargı denetiminden farklı olarak hiç bir masraf alınmadan seri bir şekilde, halkın kendini anlatabileceği şekilde Kamu Denetçiliği Kurumuna  müracaat etme imkanı sağlandığını belirtti.

 

29 Martta şikayetleri almaya başlayacak Kurumun  ihtiyaç halinde illerde de Kamu Denetçiliği Büroları açabileceği kanunda düzenlenmiş olup bu büroların açılmasıyla birlikte vatandaşların Kurumla irtibat kurması daha da aktif hale gelecektir.

 

Kamuoyunda ''ombudsmanlık'' olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu'na, 29 Mart 2013'ten (yarın) sonra başvuruda bulunulabilecek.

 

Kurum, idarenin işleyişiyle ilgili şikayet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla görevli olacak.

 

KİMSE TALİMAT VEREMEYECEK

 

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, başdenetçi ve denetçilere görevleriyle ilgili olarak emir ve talimat veremeyecek, genelge gönderemeyecek, tavsiye ve telkinde bulunamayacak.

 

Başvurulardan herhangi bir ücret alınmayacak.

 

Kamu Denetçiliği Kurumu, inceleme ve araştırmasını başvuru tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde sonuçlandıracak.

Türkiye'de yarın yeni bir dönem başlıyor. 12 Eylül 2010 referandumuyla gerçekleşen Anayasa değişikliğinin ardından hayata geçen Kamu Denetçiliği Kurumu, diğer adıyla Ombudsmanlık , yarından itibaren şikayetleri kabul etmeye başlayacak. Habertürk'ün haberine göre, Vatandaşa ücretsiz şikayet hakkı tanıyacak sistem, sadece kanuna göre değil hakkaniyete göre de hesap soracak. Şikayetlerle ilgili 6 ay içerisinde karar verilecek.

 

Türkiye'nin ilk Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu , yeni dönemi anlattı:

 

- Kamu denetçiliği nedir?

Geleneği Osmanlı'dan geliyor ancak Türkiye Cumhuriyeti'nde yeni bir kurum. Temel işlevi bireylere, idarenin her türlü haksız işlem tutum ve davranışlarına karşı şikayet hakkı tanımak. Bireyin devlet karşısında haklarını savunmasında aracı olmak. Vatandaşın kamu yönetimi ve kamu denetimine katılması, idareye de şeffaflık ve hesap verebilirlik kazandırmak. Kötü yönetimin iyi yönetime dönmesi. Birey ve insan odaklı bir kurum.

 

- Nasıl işleyeecek?

Mahkemeye gitmeyen vatandaşlar ve tüzel kişi bize başvuracak. 30 gün içinde bilgi ve belgeleri isteyeceğiz. 6 ay içinde karar vereceğiz. Şikayeti haklı bulursak ilgili kurumu öneri ve tavsiyelerle uyaracağız.

 

'MEDYADA İFŞA EDECEĞİZ'

- Vatandaş neden yargı yerine size gelsin?

Çünkü vatandaş idari adli yargıya başvuruyor, iş yoğunluğu, hakim savcı yetersizliği nedeniyle hakkını alması gecikiyor. Kamu Denetçiliği Kurumu'nda bireyler mahkemeye gitmeden, sadece idari başvuru yolları tüketildikten sonra, başvurabiliyorlar. Dava açarken masraf yapıyorsunuz, biz de tek kuruş çıkmıyor cebinizden. Bize gelen başvuruyu en geç 6 ay içinde sonuca bağlıyoruz. Şikayet edilen kuruma öneri tavsiye niteliğinde uyarı yapıyoruz ama bununla kalmıyoruz, medyayla paylaşacağız. Yani ifşa edebileceğiz. Tarafsız ve bağımsızız. Kimsenin bizi etkileyemeyecek. Sadece TBMM'ye yaptığımız çalışmalarla ilgili rapor sunacağız. Kanun, hukuk ve en önemlisi yerindelik yani hakkaniyetle karar vereceğiz. Yargı kanuna bakar sadece, biz kanuna da hakkaneyete de bakacağız. Sonuçta idarenin varsa kötü işleyişi engel olmak için çalışacağız.

 

Kırmızı çizgileriniz var mı?

Sınırlarımız yetkimizi aşan 4 başlık var. Cumhurbaşkanı'nın tek başına yayınladığı karar, emir ve kararnameler. Yasama faaliyetleri. Yargının yani hakimin yetkisi içinde kalan kararlar. TSK'nın askeri nitelikli faaliyetleri. Bunlar dışındaki tüm idari eylem ve işlemler, daha önemlisi tutum ve davranışlar da kurumun yetkisinde. Devrim niteliğinde bir yasadır. Raporlarımız AB İlerleme Raporu da dahil ulusal ve uluslararası kuruluşların raporlarında yer alacak. Devlet açısından baskı unsuru yaratan önemli bir durum.

 

KADIN VE ÇOCUK BAŞVURULARI

- En duyarlı noktanız ne olacak?

Kadın ve çocuklarla ilgili şikayetlerde çok hassas olacağımızı söyleyebilirim. Serpil Çakın Kadın Çocuk Hakları'yla ilgili kamu denetçimiz. Kadın ve çocuk konusundaki başvurular gerekirse elden takip edeceğiz. Yani başvuru bize geldikten sonra, bu 30 günlük bilgi belge bekleme süresini gerekirse görevli arkadaşlarımızla elden yapacağız. Raporlar daha kısa sürede hazırlanıp, şikayet edilen kuruma bir an önce uyarı yapılması sağlanacak.

 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

'Türkçe ve Kürtçe tanıtım afişi hazırladık'

KAMU Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, başvurular için Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Arapça tanıtım afişleri hazırladıklarını söyledi.

"Sadece vatandaş değil, tüzel kişilikler de bize başvurabilir" diyen Ömeroğlu, şu bilgileri verdi: "Vatandaşlar yazılı başvuru için kuruma gelebilirler, postayla gönderebilirler, internet ortamında form doldurabilirler, e-posta gönderebilirler. Her dilde afişler bastırıp Türkiye'nin 81 iline gönderdik, çağrımızı Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça yaptık. Ancak yasa gereği, dilekçeler maalesef Türkçe yazılmak durumunda. Biz bu durumu da esneterek yönetmelikle şöyle bir değişiklik yaptık. Dilekçe Türkçe gelmediyse reddetmek yerine, çünkü yasada reddedilir deniyor, başvuru sahibine iade edip, Türkçe kullanamamasının makul ve mantıklı bir sebebi var mı soracağız. Varsa kurul kararıyla o dilekçeyi de kabul edebiliriz."

 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

KAMU Denetçiliği'ne doğrudan mektup gönderilebileceği gibi, www.ombudsman.gov.tr ve www.kamudenetciligi.gov.tr adreslerinden form doldurularak başvuru yapılabilecek. Yabancı uyruklu vatandaşların da başvuru hakkı bulunuyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Kürşat Kocaman - 5 yıl önce
türkçe yeterdi başka afişe ne hacet...
Avatar
Acıgöllü - 5 yıl önce @Kürşat Kocaman
böyle bir yorumu ancak senin gibi aklı evveller yazar...