banner461
banner195

Kapadokya'daki Otellere Çifte Dava

Kapadokya'da bölgenin doğal yapısını bozduğu için halkın tepkisiyle inşaatı durdurulan iki otel için Mimarlar Odası ve Çevre Hukuk Derneği ayrı ayrı davalar açtı.

Kapadokya'daki Otellere Çifte Dava
29 Mart 2013 Cuma 12:09

banner143
banner134

 Kapadokya Bölgesi'nde Nevşehir'e bağlı Uçhisar Beldesi'nde doğal yapıya zarar verdiği için halkın tepkisiyle inşaatı durdurulan Arinna Lodge Otel ve yanındaki CCR Hotels'e çifte dava açıldı.

Peribacalarıyla ünlü ve UNESCO'nun korunması gereken dünya miras listesinde hem "doğal" hem de "kültürel" özelliği ile yer alan Kapadokya son yıllarda plansız yapılaşma ile boğuşuyor.

Bölgede geleneksel mimariyi, kentin silüetini bozan, sayıları hızla artan ve bölgeyi insansızlaştıran otellerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bunlardan ikisi de bianet'in gündeme taşıdığı doğal yapıya zarar verdiği için halkın tepkisiyle inşaatı durdurulan Arinna Lodge Otel ve yanındaki CCR Hotels.

"İri yapılaşma"

 * CCR Hotels

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, CCR Hotels'in yapımına onay veren Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararına dava açtı.

Gerekçe şöyle: Otelin çevre yapıları ile uyumsuz alışılmış ölçüleri aşan iri yapılanmasıyla doğal çevreye zarar vermesi, bölgenin geleneksel mimari yapısına uygun olmayan betonarme yapı sistemiyle doğal yapıya zarara vermesi.

"Tescilli yapıların görünümünü bozuyor"

 

* Arinna Lodge Otel

Oda, Arinna Otel'in ise Uçhisar Belediyesi'nce verilen ruhsatına iptal davası açtı.

Gerekçe şöyle: Doğal sit alanına bitişik kentsel sit alanında varolan tescilli yapıların görünümünü önleyerek bunlara zarar vermesi.

 "Tamirata izin vermeyen kurul tahribata nasıl veriyor?"

* Kapadokya'nın eski görünümünden

Çevre Hukuk Derneği de Arinna Lodge Hotel projesine izin veren Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında dava açtı

Dava dilekçesinde otelin yapıldığı alanda daha önce tek odalı iki katlı taş bir yapı ve taş bir kemer olduğu hatırlatılarak bu alanın üstüne, yüzlerce metrekare kapalı alan ve bir o kadar da kaya oyularak oluşturulacak mekânlar tasarlandığı belirtildi.

"Kültürel varlık olan bölgeler geri dönülemez şekilde tahrip edilerek yok edilmiştir. Zira yapılan uygulamalar sadece yapı inşa etmekle sınırlı kalmamakta, doğal dokuyu bozacak derecede korunması gereken kaya oluşumlarının oyulmasını ve yeni bölümler elde edilerek ticari amaçla kullanımını getirmektedir."

Dilekçede, normalde bölgede yaşayan bir vatandaşın en basit tamirat işleminde dahi ceza davası ile karşı karşıya kaldığı hatırlatılarak tamiratın veya sıradan inşaatın ötesine geçerek, korunma altındaki alanda bu denli tahribata nasıl izin verildiği soruluyor. (NV)

Fotoğraflar: Nilay Vardar

Arşiv: Ahmet Kutlar

Kaynak:http://www.bianet.org/bianet/toplum/145436-kapadokya-daki-otellere-cifte-dava?bia_source=rss 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
umarım göstermelik bir işlem olmaz. koruma kurulu falan maşa, bu maşayı tutan ellere ulaşılamaz ise de maşalar gereken cezayı alırlarsa ibretlik olur ama nerdeee.
Avatar
vildan - 5 yıl önce
bu kurulmumudur nedir bu kişiler yani şebeke bölgeyi korumadılar zengini korudular sistemi çok iyi oturtular yıllardır garibanlara güçleri yetti taş üstüne taş koyanı bir çivide çakan olduysa mahkemeye verdiler yüzlerce masum vatan daş hapis yattı peki gördüyünüz gibi göreme dahildeyilmi yapılanlara bi bakın peri bacasının üzerine inşat yapanlar nasıl yatılar acaba adamı var parası var sende plan proje çizdir kapadokyayı yak yık önemli deyil şimdi bu şebekeye geldi yargılanma sırasıp ilgili kurum ve kuruluşları gerçekten kutluyorum birde mal varlıklarını araştırsın yrgıyı bile yanılttılar diyece bişey kalmadı kendi topragımızda yabancılar kadar degerimiz yok ,,,,,,,,,,,,,,,,
Avatar
Uçhisarlı Vatandaş - 5 yıl önce
şu resimdeki güzelim eski uçhisarımızı görünce gözlerim yaşardı.ne oluyorda uçhisara hizmet edeceğiz vaadiyle gelipde bu kasabanın tarihini yok eden başta sorumlu belediye başkanlarıdır. neden? nasıl? bunlara göz yumarak ruhsat veriyorlar ve takip etmiyorlar.burada siyasilerde suçlu dur.millet vekilleri ve il ilçe yönetimi nedenmi?çünkü ağızlarını açıpda belediye başkanklarını sorgulamıyorlar.fib haber ve duyarlı vatandaşlar uçhisara sahip çıkıyorlar çok teşekkür ederim.allah sizden razii olsunnnnnnnnn aminnn
Avatar
Vatandaş - 5 yıl önce
dava açanlarr, eyy millett turizimciler ilgili arkadaşlarr sadece otelleree ve koruma kurulunnaa davva açmayınn tamamm bunalara davanızıı açındda;
uçhisar belediyesine dee açınn uçhisarr belediyesii birincii derecedee suçluduurr.kurull ruhsatıı verdiysee senn necisinn ordaa senn ruhsatıı iptall ett kurull belediyeninn üstündemiiii belediyeyedee davanıızıı açınnn .seçimlere girerkenn herr şeyy uçhisarr içinn dedilerr böylemme edecektiniiz uçhisarraa