banner461
banner195

Kapadokya’nın Tarihine ve Kültürüne de Hizmet Edecek

Nevşehir’de Rumeli göçmenleri Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuruldu.

Kapadokya’nın Tarihine ve Kültürüne de Hizmet Edecek
26 Aralık 2013 Perşembe 10:30

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’de Rumeli göçmenleri Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuruldu.

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sonradanbulan derneğin Kapadokya bölgesinin tarihsel ve kültürel değerlerine katkıda bulunacağını belirtti.

Sonradanbulan, “Nevşehirli mübadiller olarak Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini kurmuş bulunuyoruz. Derneğimiz; TBMM hükümeti ile Yunan hükümeti arasında 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan “Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi” kapsamında Nevşehir’e yerleşen mübadillere ve çeşitli sebeplerle Balkanlar’dan Nevşehir’e göç eden hemşerilerimize maddi ve manevi yardımda bulunmak, birlikteliklerini sağlamak, sosyal, kültürel ve folklorik değerleri korumak ve yaşatmak, mübadeleyi araştırmak ve belgelemek, mübadillerin ve Balkan Türklerinin geride bıraktıkları kültürel varlıkların korunmasını sağlamak amacıyla ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak amacıyla kurulmuştur. Derneğimiz; ilimizdeki ve bölgemizdeki mübadil nüfusun tespiti, folklorik (yemek, müzik, eşya, kıyafet vb.) değerlerinin korunması ve yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması konularında çeşitli projeler hazırlamaktadır. Derneğimiz, aynı amaçlı diğer dernek, vakıf gibi sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim birimleri ile işbirliği halinde hem mübadillerin hem de Nevşehir ve Kapadokya bölgesinin tarihsel ve kültürel değerlerine katkıda bulunarak kuruluş misyonunu ve vizyonunu yerine getirecektir" diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
m.k. - 4 yıl önce
başkanım derneğe üye kaydınız hakkında bilgi bekliyoruz.derneğe üye şartlarını ve gerekenleri açıklarsanız memnun oluruz. slm.