banner461
banner195

Kışlık Salça Sezonu Açıldı

Yaklaşan kış mevsimi öncesi Nevşehir genelinde tatlı bir heyecan ve Kışa hazırlıklar başladı.Bu kapsamda Kış aylarında tüketilmek üzere yerli Domatesle ev yapımı salça yapımına başlandı.

 Kışlık Salça Sezonu Açıldı
28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:49

banner143
banner134

 Ürgüp yöresinde ve civar Köylerde salça sezonu açıldı. Kış aylarında tüketilmek üzere salça yapımına başlandı. Ürgüp ve civarında yetişen doğal domateslerden yapılan salçalar, kış aylarında tüketiliyor. Tamamen doğal yollardan üretilen domatesler salça yapılarak kış aylarına saklanıyor..

Yöremizde Köylerde ağırlıklı olmak üzere çoğu evin önünde kurulan ocaklarda yapılan salça oldukça rağbet görüyor..

 

İşte Yöresel Salça Yapımı ve Tarifi

Kasalarla Alınan Salçalık Domatesler… Önce Yıkanır Üzerinde Herhangi Bir Çamur Çürük Var İse Ayıklanır. Yıkama İşlemi İtina İle Yapılır. Yıkama işlemi bitikten Sonra Domatesler 4 e Bölünür. Büyük Kazanlara Konulan Domatesler Kaynatılarak Püre Haline Gelir.

Püre Haline Gelen Domatesler Öncelerinde Süzgeçten Geçirilirdi. Şimdilerde İse Salça Makinalarından Geçirilerek Domatesin Kabuğu ve Çekirdeği Ayıklanır. Tekrar Çekilen Domatesler Püre Halinde Büyük Tavalara Alınır. Ateşe alınan püre halindeki çekilmiş domatesler sürekli karıştırma ile salça kıvamına Gelenekadar Sürekli Karıştırılır Karıştırılmaz İse Dibi Tutar ve Yanar Zayi Olur.


Sürekli Karıştırılması Gerekmektedir.. Salça Kıvamını Aldığında Tuzunu İlave Edip 10 – 15 Dakika Daha Kaynatıp İndirilir.. Sıcak Sıcak (burası önemli) Konserve Şişelerine Alınıp Ağızları Kapatılır..

Lütfen Plastik Kaplar Kulanmayınız.. Kış Aylarında Yemeklerde Kulanılır Bozulmadan Uzun Süre Kalır..

Kaynak:Faruk Özengin

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.