banner461
banner195

Nevşehir Barosundan Kadına Şiddete Tepki

Nevşehir Barosu Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Nevşehir Barosundan Kadına Şiddete Tepki
16 Şubat 2015 Pazartesi 16:51

banner143
banner134
 Nevşehir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları komisyonu Baro Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasında yapılan ortak açıklamada şunları kaydedildi.
‘’Bugün bizi bir araya getiren, sözcüklerin boğazımızda düğümlendiği elim bir olay. Nevşehir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak en temel insan hakkı olan yaşama hakkı elinden alınmış kızımız Özgecan' a Allah'tan rahmet diliyoruz. Toplum olarak vicdanımızı kanatan bu olay, kadın ve çocuk hukuku üzerinde hassasiyetle çalışan komisyonumuzu bir kat daha derinden Toplumsal anlamda zihinsel dönüşüm yaşanmadığı, kadın ikinci sınıf vatandaş olarak görülmekten vazgeçilmediği sürece yazık ki, bu tür olaylar görülmeye devam edecektir denildi. Erkek cinsiyetinin, kaba kuvvetin üstün sayıldığı, kadına kolay av gözüyle bakıldığı, hele hele dul ve bekar kadının en kolay lokma olarak görüldüğü zihniyetler yok olmadıkça, canlarımız yanmaya devam Biz, çocuklarımızı yetiştirirken onlara şiddet uygulamamalıyız ki, başkalarının uyguladığı şiddeti de normal olarak görmesinler. Üstünlüğün fiziksel güç ve kaba kuvvette değil, merhamet ve incelikte olduğunu öğretmeliyiz. Aile içi şiddetin ve kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali Her insan, doğuştan getirdiği temel hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu hak ve özgürlüklerini de yasal sınırlar içinde kullanmak zorundadır. Bu haklar, başkalarının özgürlük alanına girmeyi meşru kılmaz. Bırakınız fiziksel özgürlüğümüz, ruhsal özgürlüğümüze yani psikolojik özgürlüğümüze yönelen tecavüzler dahi meşru değildir ve suçtur.   Nevşehir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak insan haklarına, bilhassa kadının ve çocuğun insan haklarına duyarlılığımız ve toplumsal farkındalığı artırma çabalarımız, aile içi şiddet ve kadına karşı şiddet toplumda tamamen ortadan kalkana kadar devam edecektir.’

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
haha - 3 yıl önce
Parayı ver bu avukatlara herkesi herkatili savunur. .şovuda iyi yapar hani
Avatar
İNSANLIK... - 3 yıl önce
2011 yilinda bizimde ailemizden 2 kişi cinayete kurban gitti.onlarda anne kiz idi.sonuçta insanlardi.dengesizin birisi öldürüyor.mahkeme aşamasi geliyor.her şeyi kabul ediyor zanli.gel görelimki.zanli pişmanim diyor.mahkemede uslu durdu deniliyor.cezaevinde uslu durdu deniyor.birde bakmişsin mahkeme 2 ağirlaştirilmiş müebbet hapisi 2 ömür boyu müebbet hapise karar veriyor.bumudur adalet.yakinda af çikarsa bu adam karşimizda.o zamanlar kimse bizleri arayip sormadi.şimdimi akillarina geldi bu tür olaylar.şunu demek istiyorum.herkes reklam peşinde.olan ölenlere oluyor..
Avatar
İNSANLIK... - 3 yıl önce
fib haber yetkilisi arkadaşlar dün bu haber ile ilgili yorum yapmiştim.bir türlü yayinlayamadiniz yoksa hava şartlarindan dolayimi göremiyorum.saygilar